Bilgisayarımda yüklü olan programların isimlerini metin belgesine aktarabilir miyim?

misty (556) 3 yıl önce sordu

Denetim Masası\Programlar\Programlar ve Özellikler burdaki programların isimlerini dışa aktarabilir miyim?

Toplam 1 cevap

ybaskin34 (1440) 3 yıl önce cevapladı

Bilgisayardaki yüklü programları listelemenin birkaç yolu var.

  • 3.Parti Yazılım ile ;
  • Komut İstemi ile ;
  • PowerShell ile

> 3.Parti Yazılım Yöntemi :

Bu alanda 2 yazılım önerecem. Bunlar ;

* İOBit Uninstaller
* Geek Uninstaller

- İOBit Uninstaller programını kurduktan sonra , arayüzde sağ üst köşede bulunan 3 çizgiye tıklayıp Program Listesini Dışarı Aktar seçeneği seçilerek dışa aktarma işlemi yapılır.

- Geek Uninstaller programını çalıştırdıktan sonra , üst kısımda bulunan Dosya ardından HTML Olarak Dışarı Ver seçeneği seçilerek dışarı aktarma yapılır.

> Komut İstemi Yöntemi :

 + R tuşlarına basarak Çalıştır penceresi açılır ve cmd komutu girilerek komut istemi başlatılır.

Gelen siyah komut istemi ekranına önce " wmic " komutu yazılıp enter tuşuna basılır.

wmic

Daha sonra kaydetmek için ise şu komut girilir ; ( masaüstüne kayıt için yazılan kod )

/output:C:\Users\KullanıcıAdınız\Desktop\ProgramListesi.txt product get name,version

** KullanıcıAdınız yazan yere bilgisayar kullanıcı adı yazılır.

> PowerShell Yöntemi :

 tuşuna bastıktan sonra PowerShell yazıp ardından sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır seçeneği seçilir.

Açılan PowerShell ekranına şu komut girilir ;

Get-ItemProperty HKLM:\Software\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\* | Select-Object DisplayName, DisplayVersion, Publisher, InstallDate | Format-Table –AutoSize

Bu komut yüklü programları listeler.

Bu listeyi kaydetmek için ise ;

Yukarıdaki kodun souna > işareti konup kaydedilecek yer yazılır.

- Kayıt yeri direk masaüstü için şu komutu kullanabilirsiniz ;

C:\Users\KullanıcıAdınız\Desktop\ProgramListesi.txt

** KullanıcıAdınız yazan yere bilgisayar kullanıcı adı yazılır.

Kısaca masaüstüne listeyi kaydetmek için şu komutu kullanmanız yeterli ;

Get-ItemProperty HKLM:\Software\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\* | Select-Object DisplayName, DisplayVersion, Publisher, InstallDate | Format-Table –AutoSize > C:\Users\KullanıcıAdınız\Desktop\ProgramListesi.txt

** KullanıcıAdınız yazan yere bilgisayar kullanıcı adı yazılır.

misty 3 yıl önce

Teşekkürler. Başkasının işine yarayacaktır mutlaka. Ben ekran görüntüsü almayı daha cazip buldum.

ybaskin34 3 yıl önce

Rica ederim..😊 👍🏻