Bilgisayarın yeniden başlamasını nasıl engelleyebilirim?

1efe (1) 5 yıl önce sordu

İyi günler, Bilgisayarımın hiç bir şekilde manuel olarak reboot etmesini istemiyorum. Bunun için bir regedit ayarı veya başlat kısmında yeniden başlatı pasif duruma getirebileceğim bir ayarlama mevcut mudur. teşekkürler.

Toplam 4 cevap

murat (12492) 5 yıl önce cevapladı

Bunu Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi ile yapabilirsin.

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi ile Bilgisayarı kapat, Yeniden başlat, Uyku ve Hazurda beklet komutlarını kaldırmak mümkün.

Bunun için şu yolu izle

  1. Windows ve R tuşlarına bas.
  2. Açılan çalıştır penceresine gpedit.msc yaz ve enter tuşuna bas.
  3. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi  karşına gelecektir. Şu yolu izle Kullanıcı Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Başlat Menüsü ve Görev Çubuğu.
  4. Daha sonra Sağ tarafdaki bölmeden şunu bul:  Bilgisayarı  Kapat, Yeniden başlat, Uyku ve Hazıarda Beklet komutlarını kaldır ve erişimi engelle
  5. Bu seçeneği çift tıkla.
  6. Etkin seçeneğini işaretle.
  7. Uygula ve sonra Tamam butonuna bas.

Artık kapatma menüsünde bilgisayarı kapat, yeniden başlat gibi seçenekler olmayacaktır.

temmuz 5 yıl önce

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi (gpedit.msc) Windows Home sürümlerde çalışmıyor (açılmıyor) herhalde, öyle değilmi @murat? Ben bu Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisinin Windowsun sadece Pro., Education ve Enterprise sürümlerinde bulunduğunu bilyorum, @murat bunu belirtmemiş ama @1efe bunuda bilmeli ve dikkate almalı.

murat 5 yıl önce

evet belirtmeyi unutmusum @temmuz

temmuz (12505) 5 yıl önce cevapladı

Ben daha basit bir yol söyleyeyim. Komut yada kısayol kaldırmaya,  düğme iptaline falan gerek yok. Bilgisayarını hiç bir şekil ve şartta manuel olarak yeniden başlatmazsın, olur biter. Eline ayağına hakim olursun yahu! Sen bir bağımsız iradeye sahip değilmisin?! :)

Şakaya kızma ama böyle bir ihtiyacı neden hissettin, gerçekten anlayamadım. Biraz açıklasanda merakımızı gidersek.

hakan (15424) 5 yıl önce cevapladı

@murat hocama ek olarak şunları da yaparsan çok iyi olur:

Bilgisayar Yapılandırması >Windows ayarları >Güvenlik Ayarları > Yerel İlkeler > Güvenlik Seçenekleri altındaki

Kapatma: Sistemin oturum açmayı gerektirmeden kapatılmasına izin ver    Devre Dışı

ek olarak

Kullanıcı Yapılandırması > Yönetim Şablonları >Sistem > altındaki
Komut satırına erişimi engelle: Etkin

Yapılırsa daha etkili bir çözüm olur. Komut ile kapatmanın da önüne geçmiş olursun.

@temmuz hocam haklısın. Aslında gpedit Windows Home sürümünde var ama aktif değil. Hatta Windows Home sürümünde gpedit kurulum esnasında yükleniyor. Bu konudan başka bir konu çıkardım:

Windows Home sürümlerinde gpedit / Group Policy / Yerel Grup İlkesi Düzenleyici nasıl aktif edilir? Burada anlattım.

murat 5 yıl önce

ilave için sagol dostum

1efe (1) 5 yıl önce cevapladı

Herkese çok teşekkürler. soru sebebi son kullanıcı desteği diyelim :)

hakan 5 yıl önce

Son kullanıcı derdi bitmez :)