Bios ayari bozuldu

lowcord (7) 7 yıl önce sordu

Hem windows hem linux isletim sistemi kullaniyordum linuxu 3 gun once sildim sonra yerel disk d kayboldu dun onu bazi yardimci programlarla silinen dosyalari geri aldim ve kapattim.Bugun bilgisayari actigimda siyah bir ekran geldi ve acilmadi klavyede sadede shift tusuna basinca GRUB GRUB diye kelime cikiyor durmadan. Bios ayarlarindan duzeltmeye calistim beceremedim Yardimlarinizi bekliyorum yarin cizimleri teslim etmem lazim.

Toplam 2 cevap

temmuz (12505) 7 yıl önce cevapladı

Bios ayarlarını düzeltmek kolay. Önce f9 ve enter, sonra f10 ve enter yaparsın, BIOS ayarları default (varsayılan) hale gelir. Windowsa erişebilmek içinde PC'yi windows yükleme medyası (DVD'si, flash belleği) ile başlatarak "Bilgisayar onarım"dan başlangıç (başlatma) tamiratı yaparsın.

lowcord 7 yıl önce

Tesekkur ederim ama sanirim windows cd si yok internetten bi kaynak bulabilirmiyim ?

temmuz 7 yıl önce

İşletim sistemin windowsun hangi sürümü ise onu kullanmalısın. İşletim sistemi aynı bile olsa sürüm farkı olduğunda tamirat için sistem onu kabul etmez. Önce hangi windows, hangi sürüm?..

lowcord 7 yıl önce

Windows 8 single ama 10a yukseltmistim

temmuz 7 yıl önce

Windows 10 Herhalde Home'dur öylemi (Windows 10 Home Single)? Kaç bit? 32'mi 64'mü? Uzmanım nette arama motorundan ara erişim linklerini veya downlood tool'unu bulacaksın. Kolay gelsin.

lowcord 7 yıl önce

64 bit tamam tesekkur ederim yarina halletmeye caliscam olursa eger sizin ve candan nickli uye sayesinde buyuk yukten kurtarmis olacaksiniz size minnet borclu olurum

lowcord 7 yıl önce

Simdi baska bilgisayardan indireyim cdye aktarayim o zaman

temmuz 7 yıl önce

Olabilir :)

lowcord 7 yıl önce

Yardımlaşıyoruz ama sizin gibi bilinçli ve başkasının sorunlarıyla ilgilenenler olmasa halimiz harap olurdu.Bunu çok az kişi yapıyor

lowcord 7 yıl önce

Bu arada Windows'un sitesinden yüklesem olur mu .iso dosyası ?

temmuz 7 yıl önce

Elbette. Yahu tamam artık, birşey sormana gerek yok. Yap downloadını, yazdır DVD'ye ye tamiratını yap. Hepsi bu :) @lowcord

lowcord 7 yıl önce

@temmuz @candan peki tamam :) kolay gelsin.

lowcord 7 yıl önce

@temmuz anladım tamam

temmuz 7 yıl önce

Fakat eğer PC'deki mevcut işletim sistemi boot dosyalarının tamiratı için kullanacaksan, @candan linkindeki Windows 7 işletim sistemi hiçbir işe yaramaz. Aynı işletim sistemi yükleme medyası olmalı demiştim. Bu çok önemlidir. @lowcord

candan (4301) 7 yıl önce cevapladı

iki tane işletim sistemi  sistem ayarlarını bozuyor sistem dosyaları bolmuş olabilir Temiz format  çekin tavsiyem

format çekmek en fazla 2 saatinizi alır bu sorunu gidermek günlerinizi alsada çözme garantiniz yok

BİLGİSAYARA Format nasıl atılır

Microsoft orjinal sitesinden istediğiniz bir işletim sistemini indirebilirsiniz indirdikten sonra ister DVD veyaUSB ye yazırın ve formata başlayın bilgisayarınızın bios tuşuna basın biosa girdikten sonra sisin format medyanızı göreceksiniz ok işaretleri ile üzerine gelin entra basın medyanız açılınca ileri tıklatın ve sizden lisans anahtarı isteyecek anahtarınızı girin yörüngeleri takip edrek kurulumu tamamlayın

Windows 10 :burdan indirin
______________________________________________________________________________________________________
Windows 8.1 :burdan indirin
____________________________________________________________________________________________________________
Windows® 7 için:  burdan indirin
_____________________________________________________________________________________________________________
DVD ye yazdırmak için iso programı :burdan indrin

__ USB flash bellek yazdırmak için burdan indirin ______________________________________________________________________________________________________________________
Marka - Model    Boot Menüsü Kısayol Tuşu    BIOS Giriş Tuşu
______________________________________________________________________________
Acer Aspire 5742G    F12
Acer Aspire E1-521    F12
Acer Aspire 6935G    F12 (BIOS'tan bu özelliği açmak gerek)    F2
Acer Aspire 5733Z    F12
Asus N56VZ    Esc
ASUS N550JK    Esc    F2
Asus K53SD    Esc    F2
Asus X550LN-XO007D    Esc    F2
Asus X550VC        F2
Casper Nirvana TW8    F12
Casper CN / CKY    F12, F2
Casper CBL    F7
Casper CND    Esc
Chiligreen        F2
Dell    F12    F2
ECS H61H2-M2    F7    F2
Exper Ultranote Q5V-730    Esc    F2
Fujitsu Lifebook AH531    F12    F2
Gigabyte G41MT-S2P    F12
HP    F10, Esc, F9
HP Pavilion g6-1070et    F9
Lenovo G560    F12
Lenovo G500    Nova Tuşu
Lenovo Y510P    F12    F2
Lenovo Z510    Nova Tuşu
LG R480    F10
MSI    F11    Del, F2
Pegatron Anakart    F11
Samsung    F10, Esc, F9    F2
Samsung R522    F9
Sony Vaio    Assist Tuşu
Toshiba Satellite L650    F12    F2
Toshiba P855 33N    F12    F2
Toshiba    F12    F2
Vaio VPCF117FX    F12

lowcord 7 yıl önce

Tamam tesekkur ederim cd yi algilar insallah bazilarinda format bile atilamiyormus

lowcord 7 yıl önce

Bu arada xp format cdsi var cok eskiden kalma onu yuklesem sonra tekrardan 10a yukseltebilirmiyim ?

lowcord 7 yıl önce

Hmm anladim peki peki cozme garantiniz yok derken ise yaramayabilirde mi demek istediniz ?

temmuz 7 yıl önce

Sistem dosyaları bozulmaz. Problem sadece işletim sistemine ulaşılamaması. Yani boot dosyaları problemli/bozulmuş @candan @lowcord

temmuz 7 yıl önce

"Bu arada xp format cdsi var cok eskiden kalma onu yuklesem sonra tekrardan 10a yukseltebilirmiyim ?" Cevap hem hayır hemde olabilseydi bile çok gereksiz. Öyle dolambaçlı çözümlere meyletme hiç. Ben sana doğru olanı gösterdim. Çok uğraşmaya gerek bile olmadan düzeltebilirsin. Hatta windows download etmene gerek bile olmayabilir. Önce eşe dosta bir sor bakalım. Belki onlarda vardır. Tekrar kolay gelsin @lowcord

lowcord 7 yıl önce

Tamam tesekkur ederim kolay gelsin

temmuz 7 yıl önce

Kolay gelsin. Teşekkürlük birşey yok. Yardımlaşıyoruz sadece :) @lowcord