BIOS/Legacy Boot of UEFI- ONLY Media. Sorunun çözümü nedir?

koskuser (5) 3 yıl önce sordu

darkcrak 3 yıl önce

Sorun ne ve bu sorunu ne yaparken yaşıyorsun?

darkcrak 3 yıl önce

Sana daha iyi yardımcı olabilmek için bunları sormam gerekiyor.

Toplam 3 cevap

hydra (3802) 3 yıl önce cevapladı

Sisteme HDD veya SSD bağlı mı? Format mı atacaksın? Eğer Diskinde işletim sistemi yüklüyse BOOT ayarlarından diski seçeceksin. Ben sorunu tam anlayamadım.

koskuser 3 yıl önce

Yeni ssd aldım flashtan işletim sistemi yüklicem ama bir türlü flashtan başlatamıyorum

hydra 3 yıl önce

BIOS ayarlarına girip secure boot'u kapatman gerekli. @koskuser

koskuser 3 yıl önce

Onu nasıl yapıcam. Bunun biosu çok karışık

hydra 3 yıl önce

RUFUS ile tekrar Format USB'si oluşturman gerekiyor, sistem UEFI Desteklemiyor ancak Kurulum Belleği UEFI şeklinde seçili. @koskuser

adils 3 yıl önce

@hydra destekliyor ama kendisi acmamis

hydra 3 yıl önce

Verdiği hata öyle, ayarı varsa ayar yapar.

adils (136) 3 yıl önce cevapladı

Anladım biosunu uefi ayarlaman gerek eyer olmuyorsa rufusdan uefi deyilde bios olarak ayarlayın burda diyor ki siz bu formatı uefi olarak yapacaksınız ama siz bios modda yapamazsınız uefi mod bu bilgisayarda çalışmıyor

bios dan bak uefi diye bisi görürsen aktive et belki düzelir

format usbniz veya diskiniz uefi olarak yapılandırılmış

koskuser 3 yıl önce

https://ibb.co/X3M6bsz umarım doğru yapmışımdır

adils 3 yıl önce

simdi yap

adils 3 yıl önce

oldu mu

darkcrak (5170) 3 yıl önce cevapladı

Bu sorunu sanırsam format atarken aldın değil mi?

Bu sorun genelde format atarken MBR olarak usb belleğine windows'u yazdığın zaman yani rufus ile MBR olarak usb belleğini yazdığın zaman ortaya çıkan bir hata. Bu hata sana diyor ki sen MBR olarak USB belleğini hazırlamışsın fakat ben senden UEFI olarak yazmanı istiyorum. Senin bilgisayarındaki BIOS UEFI'yi destekliyor yani senin yapman gereken USB belleğini biçimlendirip rufus programı ile tekrardan kurulum yapman fakat UEFI olarak kurulum yapman gerekiyor. Bazı bilgisayarlar UEFI bazıları ise MBR'yi destekliyor.

Ek olarak: Bilgisayarını CSM/Legacy modunda başlatmaya çalışıyorsun sanırsam fakat bu modda çalışmaz yani bu ayarı BIOS'dan kapatman gerekiyor.