C# Asp.Net Razor Hızlı Sözdizimi Referansı

alattin (16999) 10 yıl önce sordu

Asp.Net MVC Razor View Engine, hızlı kod yazmayı sağlayacak bir sözdimine sahiptir.  Sözdizimi ifadeleri @ işareti ile başlar.

C# Asp.Net Razor ile kullanılan syntax yani sözdizimleri nelerdir?

Toplam 1 cevap

alattin (16999) 10 yıl önce cevapladı

Asp.Net MVC Razor ifadeleri kullanım şekilleri.

Asp.Net MVC Razor ile kod blogu

@{
  int sayi = 123;
  string site = "uzmanim.net";
}

Asp.Net MVC Razor ile Model içerisindeki özelliğe erişme (HTML Kodlaması yapılmış halde, HTML etiketleri HTML varlıklarına çevrilir, yani <br/> ifadesi aynen ekrana <br/> olarak yazdırılır)

<span>uzmanim.net @model.Site</span>

Asp.Net MVC Razor ile Model içerisindeki özelliğe erişme (HTML Kodlanmamış, Özellik içerisinde HTML etiketi varsa, örneğin, <br/> ifadesi aynen ekrana <br/> olarak yazdırılır)

<span>
@Html.Raw(model.Message)
</span>

Asp.Net MVC Razor Kod ile HTML ifadeleri harmanlamak

@foreach(var site in siteler) {
  <span>uzmanim.net: @site.Ad</span>
}

Asp.Net MVC Razor kod içerisinde text ifadeler kullanmak

@if (uyeMi) {
  <text>uzmanim.net hesap bilgileri</text>
}

Razor kod içerisinde text ifadeler kullanmak (alternatif yöntem)

@if (uyeMi) {
  @:uzmanim.net hesap bilgileri
}

Asp.Net MVC Razor ile email adresi kullanımı, Razor email ifadelerini algılayabilir.

fake@uzmanim.net

Açıkca Razor ifadesini vurgulamak, parantez kullanarak Razor ifadeleri açıkca vurgulanabilir.

<span>uzman@(Ad)</span>

Asp.Net MVC Razor ile @ işaretinden kaçmak için @@ kullanmalısınız, Razor @@  ifadesini @ olarak render eder.

<span>Razor,
@@uzmanim.ne
MVC</span>

Asp.Net MVC Razor'da sunucu taraflı açıklama

@*
Bu sunucu taraflı açıklamadır. uzmanim.net
*@