C# ayın son günü nasıl bulunur?

ergin (2539) 10 yıl önce sordu

Microsoft .Net, C# programlama dili kullanılarak ayın son gününü nasıl bulabilirim?

Toplam 3 cevap

ergin (2539) 10 yıl önce cevapladı

C# programlama dili kullanılarak ayın son gününü bulmak için aşağıdaki kod bloğundan yararlanabiliriz.

DateTime aysonu = new DateTime(DateTime.Now.Year, DateTime.Now.Month + 1, 1).AddDays(-1);

ahmet (11) 10 yıl önce cevapladı

Merhaba aşağıda yapmış olduğum method örneğin,sana yardımcı olacağını umuyorum.

//ilk olarak DateTime Structure'ından faydalanıyoruz.
public DateTime AyinSonGunu(DateTime tarih)
{
//daha sonra yeni bir instance alarak methodumuzun içerisine alacağı değeri belirliyoruz.
    tarih=new DateTime(tarih.Year,tarih.Month,1);
//son olarak methodumuzun geriye döndüreceği değeri belirliyoruz.
    return tarih.AddMonths(1).AddDays(-1);
}

emrezanbak (1) 9 yıl önce cevapladı

DateTime aysonu = new DateTime(DateTime.Now.Year, DateTime.Now.Month + 1, 1).AddDays(-1); 12 ay işe yaramaz. önümüzdeki ay kodlamanız çatlar çünkü 13. ay diye birşey yoktur ::))

onun yerine DateTime aysonu = new DateTime(DateTime.Now.Year, DateTime.Now.Month, 1).AddMonths(1).AddDays(-1); kullanılmalı