C#' da field ve property arasında ne fark vardır?

alattin (16999) 10 yıl önce sordu

C#' da field (alan) ve property(özellik)  arasında ne fark vardır?

Field'i Property'den farklı yapan şey nedir?

Toplam 1 cevap

alattin (16999) 10 yıl önce cevapladı

Özellik (Property) alanı (field) ortaya çıkarır.

Field, sınıf (class) içinde her zaman private olarak bulunmalı ve property vasıtası ile değer okuma, gerekiyorsa yazma işlemi yapılmalıdır.

Field (alan) ve propery (özellik) C# class örneği;

public class TestClass {
   // Field (alan) tanımı.  Private durumda ve gerçek veriyi tutmak için kullanılmalı.
   private string _zeminRengi;

   // Property (özellik) tanımı. _alan içerisindeki veriyi okumak ve değiştirmek için kullanılmalı

   public string ZeminRengi {
     get {
       return _zeminRengi;
     }
     set {
       _zeminRengi = value;
     }

bu yaklaşım sayesinde class içerisinde bulunan field, doğrudan erişime kapalı hale gelir. Bu sayede _zeminRengi  alanı (field) dilerseniz sadece okunabilir olarak da ayarlanabilir.