C#' da Xml Oluşturma ve Veri Ekleme Nasıl Gerçekleştirebilirim?

emkoroglu (327) 10 yıl önce sordu

cSharp ' da XML Dosyası nasıl oluşturulur ve veri saklama işlemini nasıl gerçekleştirebilirim ?

Toplam 1 cevap

emkoroglu (327) 10 yıl önce cevapladı

using System.Xml;
using System.Xml.Linq;

XmlTextWriter xmlolustur = new XmlTextWriter(@"veri.xml", UTF8Encoding.UTF8);
// Dosyanın Kaydedilceği yer ve Dil Kodlaması
            xmlolustur.WriteStartDocument();// Element Oluşturma Başlangıcı
            xmlolustur.WriteComment("uzmanim.net"); // Açıklama Satırı Ekledik
            xmlolustur.WriteStartElement("CHANNEL");//item Etiketi ekledik.
            xmlolustur.WriteEndDocument();//Element Oluşturma işleminı sonlandırdık
             xmlolustur.Close();//Dosya Bağlantısını Kapatıyoruz..!

 XmlDocument doc = new XmlDocument();
            doc.Load(@"veri.xml");
            XmlElement UserElement = doc.CreateElement("ÜyeBilgileri");//Element Ekledik.
            UserElement.SetAttribute("UydeId", Guid.NewGuid().ToString());//Elemente bir attribute ve Guid id  atadık

 XmlElement kullaniciadi = doc.CreateElement("KullaniciAdi");//Kullanicilar elementi içine bir kayıt ekledik
            kullaniciadi.InnerText = "username";//kayıt için değer atadık
            UserElement.AppendChild(kullaniciadi);//kayıt için parent atadık //(kullaniciadi parenti)

            XmlElement password= doc.CreateElement("Password"); // Kullanıcılar elementi içerisine kayıt ekledik
            password.InnerText = "Parola"; //Password elementi içerisine değer atadık
            UserElement.AppendChild(password);//kayıt için parent atadık (password parenti)

            XmlElement uyeTarih = doc.CreateElement("UyeTarihi");
            uyeTarih.InnerText = "01.10.2013";
            UserElement.AppendChild(uyeTarih); //kayıt için parent atadık (uyeTarih parenti)

            XmlElement uyeMail = doc.CreateElement("UyeE-Mail");
            uyeMail.InnerText = "emkoroglu@uzmanim.net";
            UserElement.AppendChild(uyeMail); (uyeMail parenti)

            doc.DocumentElement.AppendChild(UserElement); //Dosyamıza elementleri ve kayıtları ekledik

            XmlTextWriter xmleEkle = new XmlTextWriter(@"veri.xml", null); // Fiziksel olarak kayıtları ekliyoruz
            xmleEkle.Formatting = Formatting.Indented;
            doc.WriteContentTo(xmleEkle); // Kayıt başarıyla gerçekleştirildi
            xmleEkle.Close(); // Xml Dosyamızla bağlantımızı kesiyoruz..!

 // Çıktı :

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<!--uzmanim.net-->
<CHANNEL>
  <ÜyeBilgileri UydeId="a4588879-9d06-477c-a488-23579ee85614">
    <KullaniciAdi>username</KullaniciAdi>
    <Password>Parola</Password>
    <UyeTarihi>01.10.2013</UyeTarihi>
    <UyeE-Mail>emkoroglu@uzmanim.net</UyeE-Mail>
  </ÜyeBilgileri>
</CHANNEL>

Üye Bilgileri Parentine Guıd ile UydeId türettik. Guid fonksiyonu ile id Türetmeye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Guid Fonksiyonu