C# ile bilgisayarı nasıl kapatırım?

cemkara (4215) 10 yıl önce sordu

C# ile Windows'u kapatmak mümkün mü?

Windows Form uygulamam var ve yapılan bir işlem bittiğinde Windows'u kapatmak istiyorum. Yani işlem bittiğinde Windows'u kapat gibi bir seçenek olarak. Kullanıcı bu seçeneği seçmiş ise Windows kapanacak.

C# ile Windows işletim sistemini nasıl kapatırım?

Toplam 1 cevap

alattin (16999) 10 yıl önce cevapladı

Öncelikle  using System.Management sınıfını direktif olarak sayfanıza eklemelisiniz.

using System.Management;

    void Kapat()
    {
        ManagementBaseObject mboShutdown = null;
        ManagementClass mcWin32 = new ManagementClass("Win32_OperatingSystem");
        mcWin32.Get();
        mcWin32.Scope.Options.EnablePrivileges = true;
        ManagementBaseObject mboShutdownParams =
                 mcWin32.GetMethodParameters("Win32Shutdown");
        mboShutdownParams["Flags"] = "1";
        mboShutdownParams["Reserved"] = "0";
        foreach (ManagementObject manObj in mcWin32.GetInstances())
        {
            mboShutdown = manObj.InvokeMethod("Win32Shutdown",
                                           mboShutdownParams, null);
        }