C# ile Excel verileri çekme

ttolgaer (8) 9 yıl önce sordu

merhabalar. excel de olan verileri visual üzerinden bi programda toplamak istiyorum. internetten bakıp yaptığım kadarıyla her şey sorunsuz fakat butona bastıktan sonra

" OLEDBException was unhandled" hatası alıyorum.

baglanti.open();  kısmında hatayı veriyor. sizce nasıl çözebilirim bu hatayı ?

hakan 9 yıl önce

Kodlary paylaşabilir misiniz?

Toplam 2 cevap

alattin (16999) 9 yıl önce cevapladı

Tolga Merhaba,

OLEDBException was unhandled hatası  genelde Excel kolon adlarını yanlış yazdığında, SQL sorgusunda hata varsa olur.

Kodları bizimle sorunun içinde paylaşırsan yardımcı olabiliriz.

ttolgaer (8) 9 yıl önce cevapladı

Buyrun hocam

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.ComponentModel;
using System.Data;
using System.Drawing;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;
using System.Windows.Forms;
using System.Data.OleDb;
using excel = Microsoft.Office.Interop.Excel;

namespace uygulama
{
    public partial class Form1 : Form
    {
        public Form1()
        {
            InitializeComponent();
        }

        private void göster_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            OleDbConnectionStringBuilder excelAyar = new OleDbConnectionStringBuilder();
            excelAyar.DataSource = @"C:\wonderkidList.xlsx";
            excelAyar.Provider = "Microsoft.ACE.OLEDB.12.0";
            excelAyar["Extended Properties"] = "Excel 12.0 Xml;HDR=YES";
            string excelSayfaAdi = "Sayfa1";
            OleDbConnection baglanti = new OleDbConnection(excelAyar.ConnectionString); baglanti.Open(); OleDbDataAdapter adap = new OleDbDataAdapter("SELECT * FROM [" + excelSayfaAdi + "$]", baglanti);
            DataTable dt = new DataTable(); adap.Fill(dt);
            dataGridView1.DataSource = dt;

        }