C# ile sql tablosu nasıl oluşturulur?

lolyou (7) 8 yıl önce sordu

c# ile sql serverda nasıl yeni tablo oluşturulur? Şimdiden teşekkürler.

Toplam 2 cevap

alattin (16999) 8 yıl önce cevapladı

C# ile veritabanı üzerinde işlem yaparken, Ado.Net nesneleri (Sqlconnection, SqlCommand vb) benzer bir yol izlenir.

Önce Sql bağlantısı hazırlanır, daha sonra açılır, SQL sorgusu çalıştırılır, bağlantı kapatılır.

 private void TabloOlustur()
        {
            string baglantiCumlesi = "server=.\\SQLEXPRESS; database=emocan; integrated security=SSPI";
            // using ifadesi baglanti nesnesinin işi bittiğinde yok edilmesini, kullanılan kaynakların boşaltılmasını sağlayacak
            using (SqlConnection baglanti = new SqlConnection(baglantiCumlesi))
            {
                try
                {

                    baglanti.Open();
                    using (SqlCommand command = new SqlCommand("CREATE TABLE Kisiler(Ad char(50),Soyad char(50),Adres char(50));", baglanti))
// Sorguyu çalıştır
                        command.ExecuteNonQuery();

                    MessageBox.Show("Tablo oluşturuldu");
                }
                catch (Exception ex)
                {
                    MessageBox.Show(ex.Message);
                }

Yukarıdaki örnekte

CREATE TABLE Kisiler(Ad char(50),Soyad char(50),Adres char(50)

ifadesi SQL sorgusudur ve tabloyu yaratan SQL kodunu içerir. C# ile SQL'de silme, güncelleme gibi işlemlerde sadece bu sorgu ifadesi değişir. Geriye kalan kod aynıdır.

lolyou 8 yıl önce

hocam siz varya adamın dibisiniz çok teşekkürler

alattin 8 yıl önce

eyvallah :)

ahmetyrd (1) 2 yıl önce cevapladı

Merhaba.

Var olan bir tabloya kolon eklemek istersen nasıl yapabiliriz ?