C# kodla dosya silme

hydra (3802) 4 yıl önce sordu

@alattin.

C#
if (System.IO.File.Exists(@"LocalPath"))
{
System.IO.File.Delete(@"LocalPath");
}

Bu kodu doğru kullanabilmek için dosya yolunu komple girmemiz gerekiyor ancak ben bu dosya silme işlemini farklı bilgisayarda deniyeceğim için bu dosya yolu olmuyor mesela "x1x" isimli dosyayı, bilgisayardaki tüm dosyaları silme kodu gibi bir şey varmı ?

Toplam 2 cevap

alattin (16999) 4 yıl önce cevapladı

Aşağıda C# ile dosya silme kodunu bulabilirsin

 string klasorYolu = @"C:\\Deneme"; // bu klasörde dosya aranacak ve tüm alt klasörlerinde
            string silinecekDosya = @"sil.txt";   // silinecek dosyanın adı
            //System.IO.SearchOption.AllDirectories ifadesi tüm alt klasörlerde de arama yapılmasını sağlıyor
            string[] dosyaList = System.IO.Directory.GetFiles(klasorYolu, silinecekDosya, System.IO.SearchOption.AllDirectories);
            foreach (string dosya in dosyaList)
            {
                //burada dosya siliniyor.
                System.IO.File.Delete(dosya);
            }

Bu kod C sürücüsündeki Deneme klasörü içinde sil.txt dosyasını arıyor bulup siliyor. Bunu yaparken Deneme klasörünün altında alt klasörler de varsa onları da siler.

Örneğin

C:\Deneme\Veri\sil.txt

ve

​C:\Deneme\sil.txt​

Dosyaları olduğunu var sayarsak bu kod her iki dosyası da silecektir. Tüm sürücüde arama yapmak için klasorYol değişkenine C:\ ifadesini atamam yeterli. Bu tüm sürücü de arama yapacaktır.

hydra (3802) 4 yıl önce cevapladı

@alattin bey

https://uzmanim.net/soru/c-ile-klasor-icindeki-tum-dosyalar-nasil-silinir/87797

Burada yazdığınız kodu uyguladım ama 7 tane hata veriyor yardımcı olurmusunuz ?