C'sharp da sql veritabanımdan label'a veri çekme işlemini nasıl yapabilirim?

litleprince (7) 7 yıl önce sordu

Selam, arkdaşlar formumun page load kısmına öyle bi kod yazmam gerekiyor ki direk form açıldığında tablomdaki veriyi lable'a aktarsın bunu nasıl yapabilirim?

Toplam 1 cevap

alattin (16999) 7 yıl önce cevapladı

Aşağıda basit bir örnek var.  Veriyi database'den çeken metodu yazıp bunu Form_Load olayında çağırmalısın.

  private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
        {
                    VeriGetir();
        }

Aşağıdaki metodda Tablo, Veritabanı adı gibi alanları kendine göre düzenlemelisin.

 public void VeriGetir()
        {
             public void VeriGetir2()
        {
            string baglantiCumlesi = "server=.\\SQLEXPRESS; database=Test; integrated security=SSPI";
            SqlConnection baglanti = new SqlConnection(baglantiCumlesi);
            string sorgu = "Select Deger from Tablo";
            string deger;
            SqlCommand komut = new SqlCommand(sorgu, baglanti);
            baglanti.Open();
            deger =(string) komut.ExecuteScalar();
            baglanti.Close();
            label1.Text = deger;
        }

Yine burada eğer tablonda örneğin  "Ali" veya "0405405" gibi tek bir değer varsa bu veriyi alir ve Label'a aktarırsın.

Tablonda birden fazla kayıt  ve kolon varsa o zaman lable'da göstermek doğru bir yaklaşım olmaz. DataGridView gibi bir kontrol kullanmalısın.