C# String Metodları Kullanımı (SubString, Trim, IndexOf, LastIndexOf)

emkoroglu (327) 10 yıl önce sordu

C# String Metodları SubString, Trim, IndexOf, LastIndexOf Metodları nasıl kullanılır?

Toplam 2 cevap

emkoroglu (327) 10 yıl önce cevapladı

String methodları bizim sıkça kullanacağımız ve ihtiyac duyacağımız methodlardır.

  • String içersinde belli bir karakterler arasını alma, (SubString)
  • Bir String içersindeki başlangıçtaki ve bitişteki boşlukları silme (Trim)
  • String içersinde bellibir karakteri yada kelimeyi aramak (IndexOf)
  • String içersinde bellibir karakteri yada kelimeyi sondan başlayarak aramak (LastIndexOf)

​SubString Methodu

string kelime = "uzmanim.net"; // başlangıç değeri olarak sıfırı seçtik. Burada 'u' 0.karakterdir.
MessageBox.Show(kelime.Substring(0,7)); // 0.karakter ile 7. karakterler arasını alır.

/*Çıktı : uzmanim

Trim Methodu

string kelime = "     uzmanim.net     ";
MessageBox.Show(kelime.Trim()); //Başlangıctaki ve bitişteki boşlukları temizler.

/* Çıktı: uzmanim.net

IndexOf Methodu

İki türlü kullanımı vardır.

string kelime = "uzmanim.net";
MessageBox.Show(kelime.IndexOf('.')); // '.' Tek tırnakla yazıldıgında char türünde,
karakteri kaçıncı karakterde olduğunu bize int olarak verir.

MessageBox.Show(kelime.IndexOf("net")); //  "net" Çift tırnak ile yazdığımızda
string türünde arama yapar ve sonucu int olarak verir.

Kullanım 1 Çıktı: 7

Kullanım 2 Çıktı: 8

LastIndexOf Methodu

string kelime = "uzmanim.net/deneme/profil";
MessageBox.Show(kelime.LastIndexOf('/'));

kelime değişkeni içersinde 2 tane '/' karakteri var . LastIndexOf Methodunu kullandığımız için bize en sondaki '/' karakterin int değerini verecektir.

Çıktı: 25

Index Of methodunu kullansaydık eğer çıktı olarak 11 değerini verecektir.

erkankarabiber (1) 9 yıl önce cevapladı

Teşekkürler, doğru düzgün bi örnek buldum sonunda...