C#'ta datagridview içerisinde seçili olan değeri alma

alivecan (337) 10 yıl önce sordu

Merhaba arkadaşlar,

C# ile Windows formları üzerinde çalışıyorum. Datagridview'e veri bağladım. Ekranda database'den gelen veriler görüntüleniyor. Ben bu veriler içerisinde mouse ile tıklanıp seçili olan hücrenin içindeki veriyi almak istiyorum.

Datagridview içerisinde seçili olan veriyi nasıl alırım?

Toplam 2 cevap

ergin (2539) 10 yıl önce cevapladı

Datagridview mouse ile tıklanıp seçili olan hücrenin içindeki veriyi almak için Datagridview _CellMouseClick olayında(event) aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz.

string deger = DatagridviewAdi.CurrentRow.Cells["KolonAdi"].Value.ToString();

alacağımız değer sayısal bir değer ise

int deger = Convert.ToInt32(DatagridviewAdi.CurrentRow.Cells["KolonAdi"].Value);

şeklinde de kullanabiliriz.

alattin (16999) 10 yıl önce cevapladı

Datagridview içerisinde seçili değeri almak için

int id =  (int) dgvListe.SelectedRows[0].Cells[0].Value;

uygun olur.

Öncesinde Datagridview özelliklerinden selectionMode : FullRowSelect olarak ayarlanmalı.  Cells[0] ilk hücre anlamındadır.