C# URL üzerinden bir resmin genişlik ve yüksekliği nasıl öğrenilir?

alattin (16999) 5 yıl önce sordu

Kaynağı bilinen bir resmin, genişlik ve yüksekliğini C# ile nasıl öğrenebilirim?

URL'si bilinen bir resmin genişlik ve yüksekliği nasıl alınır?

Toplam 1 cevap

alattin (16999) 5 yıl önce cevapladı

C# URL üzerinden bir resmin genişlik ve yüksekliği nasıl öğrenilir?

C# içinde bulunan WebClient ve MemoryStream sınıfları ile bir resmin eni ve boyu aşağıdaki kod ile kolayca bulunabilir.  Kodun hataya düşmemesi için (resim linkinin bozuk, kırık olması gibi durumlarda) kodun try / catch blokları içinde çalıştırılmasında fayda var.

 byte[] resimData = new WebClient().DownloadData(imgurl);
                using (MemoryStream imgStream = new MemoryStream(resimData))
                {
                    Image img = Image.FromStream(imgStream);
                    int genislik = img.Width;
                    int yukselik = img.Height;
                }