C# ve SQL Delete komutu

berk (224) 10 yıl önce sordu

Merhaba

C# ve Windows form uygulamalarında Sql delete yani silme komutunun nasıl kullanıldığı aşağıda örnek kod ile gösterilmiştir.

Toplam 1 cevap

berk (224) 10 yıl önce cevapladı
  • Bu kodların çalışabilmesi için bilgisayarınız da bir SQL Server yüklü olması gerekiyor.

     // SqlClient kütüphanesini ekliyoruz.

    using System.Data.SqlClient;

    // sql_con isminde bir SqlConnection bağlantısı oluşturuyoruz

    SqlConnection sql_con;

    // sql_cmd isminde bir Sql komutu oluşturuyoruz.

            SqlCommand sql_cmd;

    //string değerinde sqlPath ismine bağlantı kurucağımız server ın adresini tanımlıyoruz

    string sqlPath="Server=.\\SqlExpress;Database=Merhaba;Trusted_Connection=True;";

               // komut isminde bir string değer tanımlıyoruz

                string komut = "";

                // sql_con isminde bir SqlConnection bağlantısı oluşturuyoruz
                sql_con = new SqlConnection(sqlPath);
                // sql_cmd isminde bir Sql komutu oluşturuyoruz.
                sql_cmd = new SqlCommand(komut, sql_con);

                    // bağlantımızı açıyoruz
                    sql_con.Open();

// Komutumuzu tanımlıyor ve Sql Injection saldırılarına karşı önlem almak için parametre ekliyoruz.

             komut = "DELETE FROM Merhaba.dbo.Rehber WHERE (sirano)=@sirano";
SqlParameterCollection param = sql_cmd.Parameters;
param.AddWithValue("sirano",textBox1.Text);

                // Çalıştırıcağımız komutu komut değişkenine atıyoruz
                sql_cmd.CommandText = komut;

                // SqlCommand ın kullanacağı bağlantı
                sql_cmd.Connection = sql_con;

                // Çalıştırılıcak komutun türü sql sorgusu
                sql_cmd.CommandType = CommandType.Text;

                // SQL Sorgusu sonucunda veritabanından herhangi bir veri dönmeyecekse, sorguları çalıştırmak için executeNon query kullanıyoruz
                sql_cmd.ExecuteNonQuery();

 // Bağlantımızı kapatıyoruz
            sql_con.Close();