C# ve SQL Select komutu

berk (224) 10 yıl önce sordu

C# ve Windows form uygulamalarında Sql select yani veri listeleme, veri görüntüleme komutunun nasıl kullanıldığı aşağıda örnek kod ile gösterilmiştir.

Toplam 1 cevap

berk (224) 10 yıl önce cevapladı
// SqlClient kütüphanesini ekliyoruz.
       using System.Data.SqlClient;

                   // sql_con isminde bir SqlConnection bağlantısı oluşturuyoruz

        SqlConnection sql_con;

                  // sql_cmd isminde bir Sql komutu oluşturuyoruz.

        SqlCommand sql_cmd;

                  //string değerinde sqlPath ismine bağlantı kurucağımız server ın adresini tanımlıyoruz

       string sqlPath="Server=.\\SqlExpress;Database=Merhaba;Trusted_Connection=True;";

              // komut isminde bir string değer tanımlıyoruz
            string komut = "";

		// sql_con isminde bir SqlConnection bağlantısı oluşturuyoruz
            sql_con = new SqlConnection(sqlPath);

		// sql_cmd isminde bir Sql komutu oluşturuyoruz.
            sql_cmd = new SqlCommand(komut, sql_con);

             // Bağlantımızı açıyoruz
            sql_con.Open();

    // Komutumuzu tanımlıyor ve Sql Injection saldırılarına karşı önlem almak için parametre ekliyoruz.
                komut = "SELECT [ID],[Adi],[Tel] FROM [Merhaba].[dbo].[Rehber] where sirano=@sirano";

                /* param isiminde bir parametre koleksiyonları tanımlıyoruz ve param değişkenimizin kullanacağı parametreleri param değişkenimize tanımlıyoruz. */
SqlParameterCollection param = sql_cmd.Parameters;
param.AddWithValue("sirano",textBox1.Text);

                // Çalıştırıcağımız komutu komut değişkenine atıyoruz
                sql_cmd.CommandText = komut;

                // SqlCommand ın kullanacağı bağlantı
                sql_cmd.Connection = sql_con;

                // Çalıştırılıcak komutun türü  yada sql sorgusu
                sql_cmd.CommandType = CommandType.Text;

                // Gelen veriyi okuyucuya tanımlıyoruz.
                SqlDataReader rdr = sql_cmd.ExecuteReader();

                // Gelen veriler objec olduğu için  ve biz text bilgisi olarak aktaracağımız için string e çeviriyoruz.
                    textBox1.Text = rdr.GetInt32(0).ToString();
                    textBox2.Text = rdr.GetString(1);
                    textBox3.Text = rdr.GetString(2);

            // Bağlantımızı kapatıyoruz
            sql_con.Close();