C# ve SQL Server Nasıl bağlanır

berk (224) 10 yıl önce sordu

Windows 7 32 bit işletim sistemi kullanıyorum. Bilgisayarımda C# yüklü ve bir projem var. C# da bir kullanıcı ara yüzü tasarladım ve ID şifre ile giriş yapmak istiyorum. Bir adet giriş butonum var giriş butonumun içerisine nasıl bir kod yazmalıyım.

NOT: SQL Server'ı kurarken herhangi bir ID yada Şifre tanımlamadım. Local olarak SQL e bağlantı nasıl kurabilirim ?

Toplam 3 cevap

murat (12492) 10 yıl önce cevapladı
Server=Localhost\SQLSERVEREXPRESS;Database=veritabanı;Trusted_Connection=True;

Localdeki SQL Express sunucuya bağlanmak için. Kullanıcı adı ve şifre gerekmez. Windows'a login olduğunuz kullanıcının SQL sunucuya erişim yetkisi varsa yukarıdaki satır yeterli olur.

Server=SunucuAdresi\CalisanOrnekAdi;Database=Veritabanı;User Id=kullaniciAdi;
Password=Şifre;

Kullanıcı adı ve şife ile SQL sunucuya bağlanma. Yukarıdaki bağlantı cümlesinde bilgileri kendinize göre ayarlamanız gerekiyor.

C# dili ile .net ortamında SqlConnection nesnesi ile örnek bir bağlantı kodu aşağıdadır:

//Baglantiyi nesnesi oluştur.
SqlConnection baglanti =new SqlConnection();
// baglantiCumlesi = yukarıdaki ifadelerden uygun olanı seçin.
baglanti.ConnectionString = baglantiCumlesi;
baglanti.Open();//Baglanti Aç

// işlemler

baglanti.Close();
// Baglanti  kapat.
}

alattin (16999) 10 yıl önce cevapladı

Projeniz Windows Form uygulaması ise,

  1.  Projenizi sağ tuşla tıklayın Add > New Item seçin ve uygulama konfigürasyon dosyası ekleyin  Common Items altında  General sekmesi içerisinde Application Configuration File  (App.config) ve konfigürasyon dosyasını şu şekilde düzenleyin:
    <?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?>
    <configuration>
      <connectionStrings>
        <add name="baglantiCumlesi"
             providerName="System.Data.SqlClient"
             connectionString="Data Source=LOCALHOST;Initial Catalog=VeriTabani;Integrated Security=SSPI;"
    />
      </connectionStrings>
        <startup>
            <supportedRuntime version="v4.0" sku=".NETFramework,Version=v4.0,Profile=Client" />
        </startup>
    </configuration>
  2. Yukarıdaki ifadede Localhost  ve  Veritabani bolumlerinizi kendinize uyarlayın.

  3. Projenizdeki References'i sağ tuşla tıklayın. Add Reference seçin. .NET sekmesinde System.Configuration bulun ve  OK tıklayın.

  4. Aşağıda örnek bir C# ile veri ekleme örneği kodu bulacaksınız.

    using System;
    using System.Collections.Generic;
    using System.ComponentModel;
    using System.Data;
    using System.Drawing;
    using System.Linq;
    using System.Text;
    using System.Windows.Forms;
    using System.Data.SqlClient;
    using System.Configuration;

    namespace PMS
    {
        public partial class frmOncelik : Form
        {
            string baglantiCumlesi = ConfigurationManager.ConnectionStrings["baglantiCumlesi"].ConnectionString;
            public frmOncelik()
            {
                InitializeComponent();
            }

            void Kaydet()
            {
                // baglanti nesnesi sql sunucu ile uygulama arasinda bir kopru olusturur.
               SqlConnection baglanti = new SqlConnection(baglantiCumlesi);
                // komut nesnesi sql baglantisi uzerinden sql komutunu sunucuya iletir.
                SqlCommand komut = new SqlCommand("Insert Into Oncelikler (Tanim) Values (@p1)", baglanti);
                //Sql injection saldirilarindan korunmak için parametre kullan.
                SqlParameter p1 = new SqlParameter();
                p1.ParameterName = "@p1";
                p1.Value = txtTanim.Text;
                // Parametreyi sql komut nesnesine aktar.
                komut.Parameters.Add(p1);
                // komut nesnesinin calistirilabilmesi için açık bir bağlantı şarttır.
                baglanti.Open();
                // komut executenonquery metodu ile çalıştırılır.
                komut.ExecuteNonQuery();
                // çalıştırma işlemi bittiğinde baglantı mutlaka kapanmalıdır.
                baglanti.Close();
                MessageBox.Show("Durum Eklendi");
                // ve işlem biter, gökten 3 elma düşer.
            }

            private void btnKaydet_Click(object sender, EventArgs e)
            {
                Kaydet();
            }

alattin 10 yıl önce

referans eklemeyi unutmuşum, ilave ettim.

notify (538) 8 yıl önce cevapladı

Alttin Bey, peki bu bağlantı oldu teşekkürler birde belirtilen tablodaki verileri nasıl form açıldığında otomatik çekebiliriz? ve zamanınız varsa Ekle,Güncelle,Sil gibi komutları da yapabilirmiyiz?

berk 7 yıl önce

Benim profilimde mevcut girip inceleyebilirisiniz..

kullanici68786 3 yıl önce

form load event'ına veri çekme işlemleri yaparak form açıldığında veri çekilebilir