c# ve SQL Server

berk (224) 10 yıl önce sordu

Merhaba.

C# windows application ile Sql server da bir veritabanındaki tabloya veri kayıt ediyorum. Fakat aynı veriyi bir kaç defa kayıt ediyor. Bunun önüne nasıl geçebilirim. Verilerin olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim ?

Toplam 1 cevap

murat (12492) 10 yıl önce cevapladı

SQL Count ile kaydetmek istediğiniz veriyi saydırıabilirsiniz, eğer Count sonucu 1 ise değer daha önce kaydedilmiş, 0 ise daha önce kaydedilmemiş demektir.

Şöyle bir metod işinizi görür:

 bool DegerDahaOnceKaydedildiMi(string deger)
        {
            SqlConnection baglanti = new SqlConnection(baglantiCumlesi);
            SqlCommand komut = new SqlCommand("Select count(*) from TABLOADI Where KOLONADI=@prm", baglanti);
            komut.Parameters.AddWithValue("@prm", deger);
            bool sonuc;
            baglanti.Open();
            sonuc = (int)komut.ExecuteScalar() == 0 ? false : true;

            baglanti.Close();
            return sonuc;
        }