C# Windows Formlarında HTML Varlıkları (HTML entities) nasıl Unicode karakterlere çevrilir?

alattin (16999) 10 yıl önce sordu

Bazı özel karakterler HTML içerisinde rezerve edilmiştir. Bu karakterleri doğrudan kullananılamaz

örneğin Ç  harfi  için

Adlı Varlık (Named Entity): Ç

Sayılsal Entity: &#199

ü harfi için

Adlı Varlık: ü

Sayısal: ü

gibi kodlarla temsil edilir.

Asp.Net'te HtmlDecode ve HtmlEncode metotları ile karakter dönüşümü yapılabilir.

C# Windows Formlarında HTML Varlıkları (HTML entities) nasıl Unicode karakterlere çevrilir?

Toplam 1 cevap

alattin (16999) 10 yıl önce cevapladı

C#'da Windows Form uygulamalarında HTML Varlık kodlarından Unicode kodlara dönüşüm System.Net.WebUtility sınıfı altındaki HtmlDecode metodu ile yapılabilir.

System.Net.WebUtility.HtmlDecode("Çevre Birimleri")

Çıktısı "Çevre Birimleri" olacaktır.