çalınacak olan bilgisayarı ya da telefonu bulmak için alınması gereken önlemler

researcher (17) 7 yıl önce sordu

Bir bilgisayar'ın ya da telefon'un çalınma ihtimaline karsı bildiğim kadarıyla önceden Mac adreslerini bir yere kaydetmemiz yararımıza olacaktır.

Bunu dısında bilgisayarımız ya da telefonumuz çalındığında bulmak için önceden ne yapmamız gerekiyordu.?Nasıl bir önlem alınması gerekiyor?

Değerli hocalarım ve arkadaşlar bu konu hakkında bilgilendirme yapar mısınız?

Toplam 2 cevap

toprak34 (2026) 7 yıl önce cevapladı

Telefon İOS ise Google'a İphone'umu bul yada iPad vs. yazın.

Apple marka telefonlada iCloud hesabınıza giriş yapın

Telefonunuz Android  ise Google'a Android Device Manager yazarak bulabilirsiniz.

Android işletim sistemli telefonlarda Google Hesabınızla giriş yaparak bulabilirsiniz.

researcher 7 yıl önce

burada http://i.hizliresim.com/Jq058j.png şifre oluşturdum oldu ama suan telefon üzerinde sürekli şifre var tamam kilitledim de bu kilit devre dısı bırakmak için bir seçenek yok mu? http://i.hizliresim.com/NlzyJk.png telefon ayarlarından da sadece şifre değiştirebiliyoruz şifreyi devre dısı bırakamıyorum bunun dısındaki diğer seceneklerde pasif oldu.

researcher 7 yıl önce

http://i.hizliresim.com/An4ZLz.png android cihaz yöneticisini devre dısıda bırakmıstım gene olmadı

researcher 7 yıl önce

@hakan hocam sorunun nasıl düzeltebilirim?

hakan (15424) 7 yıl önce cevapladı

Bilgisayar ve telefonu takip etmek için yazılımlar var bunlardan faydalanabilirsin. Ama burada takip yapabilmek için cihazların internete bağlanması gerekir.

Bu yazılımlar genelde "Anti-Theft" ifadesini içerir. Örneğin telefon için Emsisoft Mobile Security içinde hırsızlık koruması bulunur.

Anti-Theft yazılımlarda, cihaz çalındıktan sonra size sunulan internet sitesi üzerinden cihazınızı "Çalındı" olarak işaretlersiniz. Sistem cihazı takip etmeye bilgi toplamaya başlar. Gerekirse cihazı kilitler.

  • Avast Anti-Theft
  • Eset Anti-Theft
  • Kaspersky Anti-Theft

Bu uygulamalardan bir kaçı.

Ama telefon ya da bilgisayar çalındıktan sonra format atılır farklı bir işletim sistemi, ROM yüklenirse o zaman bu çözümlerin faydası olmaz.  Bu aşamaya kadar cihazla ilgili bilgi toplanabilir, konumu tespit edilebilir.

MAC adresini saklamak faydalı. Eğer polis bir şekilde ele geçirirse bu benim laptop'um diyebilirsiniz.