Çift işletim sistemli bilgisayarda format atmadan biri nasıl iptal edilir?

muvel (332) 5 yıl önce sordu

Diskin C bölümünde Windows 8 kurulu. D 'de ise Windows 7 var.
C'deki işletim sistemini format atmadan iptal edip D'deki Windows 7'yi varsayılan işletiim sistemi olarak kullanmak istiyorum.
Açılışta ise seçenekler çıkmasın.
Nasıl yapılır?

Toplam 3 cevap

omercik (9418) 5 yıl önce cevapladı

Bilgisayarda 2 tane işletim sistemi varsa ve bunlardan birini kaldırmak istiyorsan bunu Windows Msconfig bölümünden yapabilirsin.

Önce hangi işletim sistemini kalmasını yani silinmemesini istiyorsan bilgisayarından onu açmalısın.

  1. Bilgisayarının arama kutusuna msconfig yaz ve gelen pencereden Önyükleme sekmesine gir.
  2. Önyükleme sekmesinde 2 tane işletim sistemi görürsün. "Geçerli" yazan şuanki açık olan işletim sistemidir.
  3. Sen silmek istediğini seçip o ekrandaki "Sil" butonuna tıkla ve bütün ayarları kaydet.

Kaydettikten sonra bilgisayarını yeniden başlattığında işlem tamamlanmış olur.

muvel 5 yıl önce

@farurhenho Peki varsayılan olarak istediğim Windows 7'nin, diskin D: bölümünde olması sorun çıkarır mı, bu işlemden sonra Windows 7, C: biriminde mi gözükecek?

omercik 5 yıl önce

İşletim sistemi neredeyse orada gözükmeye devam eder. D sürücüsünde olması sorun çıkarmaz. Öyle kullanabilirsin. @muvel

omercik 5 yıl önce

Yalnız sileceğin işletim sisteminin içinde önemli dosyaların varsa bunları yedeklemeyi unutma, ne var ne yok hepsi silinecek çünkü @muvel

murat (12492) 5 yıl önce cevapladı

Windows ve R tuşlarına bas. Çalıştır bölümüne msconfig yaz ve enter tuşuna bas. Önyükleme bölümünden istediğin işletim sistemini seç ve varsayılan olarak ayarlayı seç. Silmek istediğini seç ve sil'i tıkla.

ybaskin34 (1440) 5 yıl önce cevapladı

ben düzenleyip aktaracam acelen varsa bu senin işini görecektir.