CloneZilla ile hardisk klonlama nasıl yapılır? Clone Zilla ile harddisk imaj alma?

ismailsarp (6010) 6 yıl önce sordu

CloneZilla ile hardisk klonlama nasıl yapılır?

Clone Zilla ile harddisk imaj alma?

Clone Zilla ile harddiskten harddiskte kopyalama nasıl yapılır?

Harddisk üzerindeki dosyaları eksiksiz bir şekilde başka bir harddiskte nasıl klonlarım ?

Toplam 1 cevap

ismailsarp (6010) 6 yıl önce cevapladı

CloneZilla harddisk klonlamaya yarayan küçük ve basit bir programdır. CloneZilla ile harddisklerinizin klonlarını alabilir ve birden fazla harddisk kopyası elde edebilirsiniz. Çalışan bir harddiski tam hali ile başka bir harddiske kopyalabilir ve yedekleyebilirsiniz. Bu sayede harddisk değişmesi gereken bir bilgisayarda yeniden kuruluma ihtiyaç bırakmadan tüm programlarınızı, ayarlamalarınızı kaybetmeden farklı bir harddisk ile bilgisayarınızda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

CloneZilla programı direkt olarak HirenBoot CD .iso su içinde yer almaktadır. Hiren Boot CD iso kalıbını indirerek programa ulaşabilirsiniz.Aşağıdaki anlatımda HirenBoot CD iso kalıbı kullanılarak yapılacaktır.

Aşağıdaki işlemleri yaparak CloneZilla ile diskleri birbirine klonlayabilirsiniz.

  1. Buradaki siteden Hiren Boot CD .iso kalıbını indirin. Sayfanın aşağıdasında Download linkini bulabilirsiniz.
  2. İndirdiğinizdiğiniz .zip dosyasını dizine çıkartın. Çıkartılan dizin içindeki .iso uzantılı (Disk görüntüsü dosyası) Hiren's.BootCD.15.2 dosyasını CD/DVD 'ye yazdırın veya USB ye aktarın.USB ye aktarma işlemini buradaki linke tıklayarak yapabilirsiniz.
  3. CD/DVD veya USB ye aktarım yapıldıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Boot menu tuşuna basarak CD/DVD veya USB aygıtınızı seçin.
  4. Şimdi Hiren Boot CD başlayacak ve karşınıza siyah ekranda yazılar çıkacaktır.Çıkan yazılardan Dos programs menüsüne girin.
  5. Ardından Backup Tools menüsüne girin.
  6. Bir sonraki menüden Ghost 4 Linux menüsüne girin. (Clonezilla yada girebilirsiniz aynı yere çıkacaklardır)
  7. Ardından Start diyerek başlatın.
  8. Şimdi linux tabanlı çalışan bir işletim sistemi karşınıza çıkacaktır.Sistem üzerindeki Disk Cloning uygulamasına çift tıklayarak başlatın.
  9. Bir sonraki aşamada device-device diyerek (diskten diske olduğu için) seçin.
  10. Bir sonraki aşamada expert mode seçebilirsiniz.
  11. Ardından disk_to_local_disk seçin.
  12. Bir sonraki aşamada kaynak diski seçin. (Klon alınacak disk)
  13. Ardından hedef diski seçin. (Klonun yazılacağı disk)
  14. Bir sonraki aşamada gelişmiş seçenekler çıkacaktır.Hiçbir değişiklik yapmadan Tab tuşuna basarak ok diyerek devam edin.
  15. Bir sonraki aşamada Skip checking/repeairing diyerek devam edin.
  16. Bir sonraki aşamada use the partition table from the source disk diyerek devam edin.
  17. Şimdi tüm işlemler bitti ve onay sırasına geldiniz demektir.Çıkan dos ortamındaki tüm soruları y (yes) diyerek devam edin.
  18. Ardından klonlama işlemi başlayacaktır.Klonlama bittiğinde bir dos penceresinde bildirim ekranı gelecek ve sizden enter e basmanızı isteyebilir.Aslında bu çok önemli değildir ve siz basmasanızda disk klonlanmıştır. Ancak emin olmak için çıkan enter sorusuna enter diyerek devam edebilirsiniz.

Tüm işlemler bittiğinde iki disk artık aynı şekilde klonlanmış olacaktır.