CMD ekranında Türkçe karakterler bozuk gözüküyor

utkubayat (885) 9 yıl önce sordu

Windows CMD ekranında Türkçe karakterler bozuk çıkıyorsa bunun sebebi Combofix tarzı bir program ile bilgisayarınızı taratmanızdan kaynaklanmaktadır.

Sorunun çözümü için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Toplam 1 cevap

utkubayat (885) 9 yıl önce cevapladı

CMD ekranını açtığınızda Türkçe karakterler yerine başka karakterler görüyorsanız (aşağıdaki resimde gösterildiği gibi) aşağıdaki adımları uygulayınız.

Sorunun çözümü için öncelikle “Başlat/Çalıştır” bölümüne “regedit” yazıyoruz.

Açılan ekranda “HKEY_CURRENT_USER/Console” yolunu izleyerek “CodePage” kaydına sağ tıklayıp “Değiştir” butonunu seçiniz.

Açılan pencerede “Değer verisi” bölümüne “359” yazıp “Tamam“ butonuna basınız.

Bu işlemlerin ardından sorununuz çözülmüş olacaktır.