cmos checksum error - defaults loaded

proqram (-7) 7 yıl önce sordu

Merhaba. Lutfen yardimci olurmusunuz. Ben gecenlerde kompyterimin batareyasinin cikardim arkadasimin kompuyetrinin pili bitmisdi. Ona su pilden almasi icin kendi pilimi ona verdim. |Sonra pili kendi kompuyterime takdim ancak su sorunu verdi. cmos checksum error - defaults loaded    press f1 to continue f2 setup bende f1 ile aciyorum zamani ayarlayib isletiyorum.

Sonra yeni pil aldim ayni hata cmos checksum error - defaults loaded. Tekrar baska bir magazadan pil aldim yine hep ayni hata. Format atdim ayni hata. Kassamin hard diskni ramini cikartdim tekrar takdim abi duzelmiyorr. Lutfen yardimci olurmusunuz. 2 yeni sifir pil taktim her kompyuterimi bilgisayarimi acdigimda  cmos checksum error - defaults loaded  sorunu yasiyorum. f1 ile devam ederek isletiyorum. Biosa da baktim ayni hata. Hatta  kagiz parcasini  koydum pilin altina yine ayni hata cmos checksum error - defaults loaded. Press f1 contiune. Allah askina yardim edin. Tesekkurler

hakan 7 yıl önce

cevabıma ek yaptım.

Toplam 2 cevap

hakan (15424) 7 yıl önce cevapladı

cmos checksum error - defaults loaded. Press f1 continue hatası BIOS ayarlarının varsayılan değerlerinin yüklendiği anlamına gelir.

  • Eğer pil yeni ise o zaman SETUP'a girin.  DEL tuşuna basarak girebilirsiniz (bazı modellerde F2, F12 gibi tuşlar olabilir, ekranda  BIOS'a girme tuşu yazar.
  • BIOS üzerinde tarih saat ayarını yapın (BIOS buna izin veriyorsa)
  • Daha sonra Save  & Exit seçeneği üzerine gelin (Ok tuşları ile ilerleyelebilirsiniz)
  • Sorulacak soruya Y (Yes)  harfine basarak değişiklikleri kaydedin ve çıkın.

 Bu işlemden sonra cmos checksum error - defaults loaded. Press f1 continue hatası vermemesi gerekir.

Sorun devam ederse anakart üzerinde BIOS RESET jumper'ının durumuna bakın. BIOS reset jumper'ı açık durumda kalmış olabilir.

cmos checksum error - defaults loaded. Press f1 continue hatası BIOS ayar tutmadığında, ayarları kayıtlı saklamayadığında ortaya çıkar.

proqram (-7) 7 yıl önce cevapladı

Hocam onu 4-5 kez denmisem. Biosa girip saat tarihi ayarlarini duzenledim. Ancak hic bir faydasi yook yine ayni hata. cmos checksum error - defaults loaded