CSS'de tablo başlığı nasıl farklı renk yapılır?

kullanici353916 (1) 5 yıl önce sordu

Css komutlarinda mavi renk yaptığımız tablonun sadece başlık kısmını nasıl farklı renk yaparız?

Toplam 2 cevap

veysi2023 (149) 5 yıl önce cevapladı

Bir elementin rengini değiştirmek için kullanacağımız özellik color dır.Bu parametreye ” ”  ifadeleri arasında renk değerleri verebiliriz.Vereceğimiz renkleri doğrudan adını girerek , renk kodunu yazarak veya RGB formatında yazarak belirleyebiliriz. Şimdi sınıf şeklinde bir stil belirleyelim ve bu renk stillerimizi, başlık ve paragraf içinde kullanalım

<html>
<head>
<style type="text/css">
body {color:aqua;}
p.stilim{color:FF0000;}
h4{color:Orange;}
p{color:green;}
</style>
</head>
<body>
<h4>Burası,turuncu renkli bir başlıktır</h4>
<p>Burası,yeşil renkli bir paragraftır</p>
<p class="stilim">Burası,p etiketinin "stilim" sınıfına aittir ve kırmızı renktir</p>
</body>
</html>

Yukarıdaki kodlar dahili css ile yazılmıştır. <body>kısmında sayfamızın arka plan rengini, h4 ve p özelliğinde ise sayfamızda yazılacak her h4 ve p elementi için bir stil belirledik. p.stilim kısmında ise , diğer p etiketlerinden ayrı olarak bir stil uygulamak istediğimiz için yazdık.

<p class="stilim"

kod satırı ile paragraf etiketimiz için (stilim) adındaki sınıf üyemizi kullandık.Bunun tanımlaması ise yukarıda p.stilim ile belirlendi.

kullanici353916 (1) 5 yıl önce cevapladı

Dediginiz gibi yapiyorum ama olmuyor. Tek tek<th> komutlarina uygulayinca oluyor. Ama tum satira yani <tr> komutuna uygulayınca olmuyor. Mesela asagida hem tr hem th komutuna yazdim. th icin oldu ama tr icin olmadı.

<!DOCTYPE html>
<html>

<head>

<meta charset="utf-8">

<style type="text/css">
    h1 {
    color: orange;
    }
    body{
    background-color: #02736e;
    }
    .dcoder{
    color: #fdb06e;
    }

    th.stilim {
    color: red;
    }

    tr.stilim {color: red;}
    table, th, td {
    border: 1px solid black;
    padding: 2px;
    color: #fdb06e;
    }

    </style>
</head>
<body>

<h1 align=center>
    My Blog
</h1>

<h2 align=center style= color:#fdb06e>
Hakkımda
</h2>

<p class="dcoder" align=center>
Merhaba bloğuma hoş geldiniz.
        <br/>
        Adım Hakan
    </p>
    <table>
    <tr>
    <th> isim </th>
    </tr>
    <tr>
    <th class="stilim"> hakan </th>
    <th> hey </th>
    </tr>
    </table>

</body>
</html>