Dikey eşitleme "VSYNC" nedir ?

infinity (402) 4 yıl önce sordu

Dikey eşitleme "VSYNC" nedir ?

Dikey senkronizasyon'un anlamı nedir ?

FreeSync - GSync Nedir ?

Toplam 1 cevap

infinity (402) 4 yıl önce cevapladı
  • Dikey eşitleme "VSYNC" nedir ?

VSYNC ( Vertical synchronization ) Oyundaki Kare Sayısını ( FPS ) Monitörün Desteklediği Yenileme hızına ( Hz ) eşitliyor. VSYNC'i Açmanız halinde Oyunda net bir görüntü oluşacak FPS Monitörün Yenileme hızına eşitlenecek ve Eşitlenen hızdan yukarısına çıkmayacaktır. VSYNC Kapalı olma durumunda Görüntü kırılması oluşacak/oluşabilir.

  • Dikey senkronizasyon'un anlamı nedir ?

Başta anlattığımız VSYNC ( Vertical Synchronization ) Türkçeyi olan Dikey Senkronizasyon/Düşey Senkronizasyon'dur.

  • FreeSync - GSync Nedir ?

Freesync özelliği AMD Freesync Destekli ekran kartları ile beraber kullanıldığında görüntüdeki Yırtılmaları engelleyen bir özelliktir.

Soru : Nvidia ile Freesync Birlikte kullanılabilir'mi ?
        Cevap : Eskiden kullanılmıyordu ancak artık Nvidia'nın Gsync özelliği Freesync Monitörlerdede kullanılabiliyor.

GSync özelliği'de Freesync gibi ancak Gsync özelliği Nvidia'da geçerli.