Disk Hata Denetimi (CHKDSK) Komutlarında kullanılan harflerin anlam ve fonksiyonları nelerdir?

temmuz (12505) 9 yıl önce sordu

CHKDSK Disk Hata Denetimi CHKDSK komutu ve denetlenmek istenen disk driver harfi yazıldıktan sonra bazı harflerde eklenir.

CHKDSK C(sürücü harfi): /F /R gibi.. (Büyük küçük harf problemi yoktur, istenildiği şekilde yazılabilir. Sona eklenen harflerininde sırası yoktur, istenilen şekilde yazılabilir.).

Toplam 1 cevap

temmuz (12505) 9 yıl önce cevapladı

CHKDSK komutlarında kullanılan harflerin her biri ayrı fonksion sağlar. Kullanılan harfler ve sağladıkları fonksiyonlar alttadır:

  • /F - Diskteki hataları onarır
  • /V   FAT veya FAT32 olarak biçimlendirilmiş sürücülerde taranan tüm dosyaların tam yolunu ve adını gösterir.
  • /R - Diskteki bozuk sektörleri tarar ve okunabilen bilgileri kurtarır. (/f komutunu içerir)
  • /X - (Sadece NTFS dosya sistemi ile biçimlendirilmiş sürücülerde) Tarama başlamadan önce hedef sürücüyü gerekirse zorla Çevrimdışı yapar ardından taramaya başlar. (/f komutunu içerir)
  • /I - (Sadece NTFS dosya sistemi ile biçimlendirilmiş sürücülerde) Diski daha hızlı ama daha özensiz denetler.
  • /C - (Sadece NTFS dosya sistemi ile biçimlendirilmiş sürücülerde) Klasör yapısındaki döngülerin denetlenmesini atlar.
  • /B - (Sadece NTFS dosya sistemi ile biçimlendirilmiş sürücülerde) Birimdeki bozuk kümeleri yeniden degerlendirir. (/r komutunu içerir)