Disk Nasıl ayrılır ve birleştirilir yardımcı olur musunuz ?

bcaggul (117) 8 yıl önce sordu

750 gb diskimi 2 ye bölmek istiyorum nasıl yapabilirim ? Birleştirmekte sonradan mümkün mü

Toplam 1 cevap

ismailsarp (6010) 8 yıl önce cevapladı

750 GB lık diski şuanda kullanmakta olduğunuz işletim sistemini barındırıyormu, yoksa bu disk tamamen harici ve işletim sisteminden bağımsız bir disk mi?

İki ihtimalde de cevaplar farklılıaşacaktır.

Diski şuanda kullanmakta iseniz(işletim sistemi ile yüklü) istediğiniz şekilde bölümlendirme yapamayabilirsiniz.Kullanmakta olunan diski tamamen silemeyeceğiniz için belli kısıtlamalar yaşayabilirsiniz.

Diski kullanıyorsanız;

Bilgisayarıma sağ tuş ile tıklayın ve Yönet'i seçin.Ardından açılan pencereden Disk Yönetimi'ne gelin.Bu ekranda bilgisayarınıza takılı harddiskleri göreceksiniz.Disk 0, Disk 1 şeklinde tüm harddiskler sıralanmıştır.Burada 750 GB boyutundaki harddiskinizi bulun.Bu harddisk üzerine gelin ve sağ tuş tıklayarak Birimi Küçült e tıklayın.Ardından ekrandaki talimatları takip edin, size birimi ne kadar küçülteceğinizi ayarlayabileceğiniz (MB cinsinden) bir ekrana geleceksiniz.Burada belli bir MB dan aşağı küçültmenize imkan vermeyecektir.Örneğin 750 GB lık kısmın 200 GB Windows şeklinde ayarlarsanız, size ~500 GB kadar ayrılmamış alan kalacaktır.Bu alana da sağ tuş tıklayarak yeni basit birim diyerek, ekrandaki talimatları takip ederen yeni bölüm oluşturabilirsiniz.

Diski kullanmıyorsanız (harici disk ise);

Bilgisayarıma sağ tuş ile tıklayın ve Yönet'i seçin.Ardından açılan pencereden Disk Yönetimi'ne gelin.Bu ekranda bilgisayarınıza takılı harddiskleri göreceksiniz.Disk 0, Disk 1 şeklinde tüm harddiskler sıralanmıştır.Burada 750 GB boyutundaki harddiskinizi bulun.Burada 750 GB lık diski bulun içindeki tüm verileri başka bir diske aldıktan sonra, diske sağ tuş tıklayın ve birim sil'e tıklayın.Diski tamamen ayrılmamış alan kalana kadar tüm bölümleri birim sil ile silin.Tüm harddiski sildikten sonra sağ tuş ile tıklayın ve yeni basit birim'i seçin.Buradan talimatları takip edin ve MB cinsinden birimin boyutunu ayarlayın.İlk birimi oluşturduktan sonra kalan ayrılmamış alanda da aynı işlemi yapın ve MB cinsenden boyutunu ayarlayın.Bu şekilde istediğiniz gibi disk bölümlendirme yapabilirsiniz.

bcaggul 8 yıl önce

teşekkürler