Disk Parçalanması ne demek

abdulbaki (75) 7 yıl önce sordu

C diskini en iyi duruma getirmeye çalıştığımda %2 parçalanmış yazısıyla karşılaştım bu nedir?

Toplam 2 cevap

temmuz (12505) 7 yıl önce cevapladı

Windows 7 sonrası işletim sistemleri için el ile disk birleştirmeye gerek yok. Zira sistem buna ihtiyaç hisstettikçe otomatik olarak bu işi kendisi yapmaktadır.

Sabit disk bölümlerine program yükle kaldır ve diğer işlemler sonrası giderek dosyaların disk üzerinde bulundukları alanda dağılması, yer yer aralar-boşluklar oluşması sonucu ortaya çıkar. Disk birleştirmesi veya bunun otomatik olarak sistem tarafından yapılması bu dağılmaları toparlar, alakalı dosyaları birleştirerek bir araya getirir. Buda sistem hız ve performansını artırır, sabit diskte nispeten disk alanı kazandırır.

turkhackerpro (1) 5 yıl önce cevapladı

Benimde Hem D diski Hemde C diski bayabi parçalanmış nerdeyse %100 ulaşcak