Div içinde ki resim otomatik boyutlandırma

azra (1) 10 yıl önce sordu

merhaba arkadaşlar,

ben html css ve dreamweaver'a yeni başladım can sıkıntısından site yapıyorum aklıma takılan başlıkta ki gibi

sitemin belirli bir sayfasına her hafta bir resim ekleyeceğim ve o resim div boyutuna göre kendini biçimlendirecek bunu yapabilir miyim ?

div boyutu şu şekil

h:281

w:312

Toplam 1 cevap

ergin (2539) 10 yıl önce cevapladı

Div içinde ki resim otomatik boyutlandırma için background-size özelliğini kullanarak yapabilirsiniz.

.DivAdiniz {
    height:281px;
    width:312px;
    background:url('resim.jpg') no-repeat;
    -moz-background-size: 100% 100%;      /* Firefox 3.6 */
    -webkit-background-size: 100% 100%;  /* Safari 3.0, Chrome */
    background-size: 100% 100%;      /* w3c, Firefox 4.0, ie9  */
    -o-background-size: 100% 100%;   /* Opera 9.5 */
filter:progid:DXImageTransform.Microsoft.AlphaImageLoader(src='resim.jpg',sizingMethod='scale'); /* ie8  */
    -ms-filter: "progid:DXImageTransform.Microsoft.AlphaImageLoader( src='resim.jpg', sizingMethod='scale')";
}

Kod bloğu ile tüm tarayıcılarla uyumludur. Resmin boyutu div'inizin boyutların olucaktır. background-size özelliği  ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

CSS3 background-size özelliği ile resim boyutlandırma nasıl yapılır?

azra 10 yıl önce

çok teekkür ederim ergin bey cevap geleceğini hiç sanmıyordum açıkçası =))

ergin 10 yıl önce

Rica ederim. Umarim cevap sorununuzu çözmenizde faydası olmuştur.