dizi oluşturma akış şeması

kelebek (1) 10 yıl önce sordu

30 elemanlı bir dizi tanımlayın bu diziye 0-1000 arası rasgele sayılar atayın ardından sayıların en küçüğünü bulan program

Toplam 1 cevap

Ahmetcanoral (51) 10 yıl önce cevapladı

Şu kod işini görecektir;

Ben Form1_Load içine yazdım. Sen kendine uygun gelen yere uyarlarsın.

int enKucuk; //En küçük değeri tutacak değişkenimizi tanımladık ancak daha değer almadı.

        private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
        {
            int[] dizim = new int[30]; //Dizimizi tanımladık
            Random rnd = new Random(); //Rasgele Sayımızı oluşturuyoruz.
            for (int x = 0; x < 30; x++) //Döngümüzü toplam 30 kere dönecek şekilde açtık.
            {
                dizim[x] = rnd.Next(0, 1000); //Rasgele Sayımızı verdik.

                //Burada ilk elemanı en küçük olarak kabul ediyoruz
                if (x == 0)
                    enKucuk = dizim[x];

                //Eğer sayımız enkucuk değerinden küçük ise verimizi güncelliyoruz.
                if (dizim[x] < enKucuk)
                {
                  enKucuk = dizim[x];
                }

            MessageBox.Show("En küçük Sayı :"+enKucuk.ToString()); //Sonucu mesaj olarak göster