Entity Framework ile model class'a bir alanın map edilmesi nasıl engellenir?

alattin (16999) 9 yıl önce sordu

Entity Framework, Code First ile oluşturulan model class'larında bazı alanların (property) veritabanındaki kolonlar ile eşleştirilmemesini istiyorum. Bu alanların veritabanında bir karşılığı yok.

Code first model class'larında bu eşleştirmeleri nasıl engellerim?

Toplam 1 cevap

alattin (16999) 9 yıl önce cevapladı

Class içinde property'e NotMapped özelliği eklenerek eşleşme engellenebilir

public class Makale
{
    public int MakaleID { set; get; }
    public string Baslik { set; get; }
    [NotMapped]
    public string Not { set; get; }
}

Veya Fluent API kullanarak

protected override void OnModelCreating(DbModelBuilder modelBuilder)
{
   modelBuilder.Entity<Makale>().Ignore(t => t.Not);
   base.OnModelCreating(modelBuilder);
}

yukarıdaki şekillerde model class'i içindeki alanlar ve veritabanı kolonları arasında bağlantı engellenebilir.