Formatla sıfırlamak arasındaki fark nedir?

utkuberk1 (1) 2 yıl önce sordu

Format atmak ve sıfırlamak arasındaki fark ne? Sıfırlarsam virüsler gidermi yani hızlı olurmu bilgisayarım?

Toplam 2 cevap

hydra (3802) 2 yıl önce cevapladı

Sıfırlama temiz olmaz. Sıfırlama formattan daha uzun sürebilir. Sıfılrama sonucfunda windows.old dosyasıs oluşur(bilir) ve Windows.old klasörü eski Windows yani sıfırlamadan önceki dosyaları saklar. En temizi ve en hızlısı tabii ki formattır. Bunun dışında farklar vardır muhtemelen.

murat (12492) 2 yıl önce cevapladı

Format attığında disk üzerindeki tüm dosyalar silinir: Belgelerin, Windows'a ait dosyalar vs.  sabitdiskini ilk aldığın zamanki gibi olur.

Sıfırladığında durum farklıdır. İşletim sistemi dosyaları durur, diğer yüklü olan programlar vs silinir.

Sıfırlama virüsleri temizlemeyebilir. Formatlamada virüs de dahil olmak üzere hiç bir şey kalmaz.