Furmark programıyla test yaptıktan sonra ekran bozuldu

nvidiagtx (690) 6 yıl önce sordu

Arkadaşlar furmark programı ile GPU stress testi yapayim dedim. yaparken 55. saniyede Ekranda karmaşık renkler belirdi ve. pc yi yeniden başlattı. format attimm gene düzelmedi, sebebi ne olabilir?

Toplam 1 cevap

temmuz (12505) 6 yıl önce cevapladı

Bu tür programların kullanılması donanıma (ekran kartına) zarar verebilir. Senin ekran kartın zaten güçlü ve yeterli bir kart, neden böyle testlere ihtiyaç duyarsın, anlaşılmıyor. Hiç rasyonel değil ve gereği yoktur.

Ümit ederim donanımın bozulmamıştır.

Edit:

Yorumdaki soruna cavap:

nvidiagtx 6 yıl önce

:( abi @temmuz yapmamın sebebi nasıl deniyeyim. oyunu indirsem birüsrü internet gidecek ve gene aynısı oluyor

nvidiagtx 6 yıl önce

gene aynısı oldu :(

nvidiagtx 6 yıl önce

BİOSu Default ayarlarına getirsem olurmu, :( belki bios la alakalıdır

nvidiagtx 6 yıl önce

@temmuz

temmuz 6 yıl önce

Bilemem ama BIOS zaten default ayarlarında olmalıdır. Yani bunu zaten yapmalısın @nvidiagtx

nvidiagtx 6 yıl önce

deniyeyimmi ?

nvidiagtx 6 yıl önce

@temmuz

temmuz 6 yıl önce

Zaten yapmalısın diyorum hala deneyeyimmi diye soruyorsun :( @nvidiagtx

nvidiagtx 6 yıl önce

ayy, kusura bakma :(

nvidiagtx 6 yıl önce

abi bios'u sıfırladım deniyemmi furmark ile

nvidiagtx 6 yıl önce

@temmuz

temmuz 6 yıl önce

Furmark ve diğer test programlarını hiç kullanmanı tavsiye etmediğimi önceden belirtmiştim. Bu tür programlar donanımlarına overclock yapanlar tarafından kullanılırlar ve senin ekran kartının overclock yapılmasınada, test edilmesinede ihtiyaç yok. Güçlü ve performanlı bir ekran kartına zaten sahipsin @nvidiagtx

nvidiagtx 6 yıl önce

tamamda abi çıldırmak üzereyim :( format attım bu artık ne diyeyim ne oluyo bu ekran kartına oyundada böyle Karmaşık renk gelip sistem yeniden başlıyor veya program kapanıyo. Ağlıcam artık çözümü yok bunun. :(

nvidiagtx 6 yıl önce

bi yön ver, bi akıl ver bana şu giden aklıma. :( ( biraz saçmalamışım olabilirim )

nvidiagtx 6 yıl önce

Ha birşey aklıma geldi

nvidiagtx 6 yıl önce

Sürücüleri kaldırsam öyle denesem

nvidiagtx 6 yıl önce

@temmuz

temmuz 6 yıl önce

Eğer daha önce belirttiğim kontrolleri yaptıysan (PCI Expresss slotunun durumu, ekran kartının slotta sıkı şekilde oturtulmuş olması ve kasaya vidalı halde bulunması gibi şeyler) ve bunlarda bir problem yoksa, ekran kartını yetkili servisine göndererek orada kontrollerini yaptırırsın. Oradan prroblem yok olarak geri dönerse bu defa anakartına bir teknik serviste baktırırsın. Bunları yapmazda kafana göre başka şeyler yapmaya devam edersen hem donanımları hemde sistemi bir bütün olarak daha fazla bozabilirsin, demedi deme @nvidiagtx

nvidiagtx 6 yıl önce

abi zaten anakart bozulmuştu anakartı değiştirdiler, ekran kartı falan test yaptılar bi sıkıntı çıkmamış. sökmeden oturtsak olmuyormu dün yaptım oturttum gine olmadı.

temmuz 6 yıl önce

Bildiğin gibi yap @nvidiagtx , kolay gelsin.

nvidiagtx 6 yıl önce

sağol, birşey dicfem ekran kartı taimri olmuyormu değiştirmekmi gerekiyor sadece @temmuz

temmuz 6 yıl önce

Dememişmiydim yetkili teknik servisi bakmalı diye?! Sana biz buradan bir şey söyleyemeyiz ama eğer bir problem varsa ve tamiri mümkünse ederler, tamir olabilecek gibi değilse yenisiyle değiştirirler (Eğer garantisi yoksa sana yeni bir kart alman gerektiğini söylerler). Çok uzattın @nvidiagtx ve ben artık senin problem çözmek için değilde geyik yapmak için yazdığını düşünmeye başladım, haberin olsun :(

nvidiagtx 6 yıl önce

Ne geyiği be abi durum vahim :(

nvidiagtx 6 yıl önce

Abi gerçekten kusura bakma özür dilerim birşey sorcam ( Sor sor bitmiyo :( ) Abi , aygıt yöneticisinden sistem aygıtlarını geziyodum PCI PCI köprüsü ve 7 tane daha özellikler dedim sürücü ye tıkladım sürücü tarihi 2006 diyor güncelleştirirsem sıkıntı olrumu

nvidiagtx 6 yıl önce

@temmuz z

temmuz 6 yıl önce

Cevabımı mesajım altına ilave ettim @nvidiagtx

nvidiagtx 6 yıl önce

güncelledim ekran gidip geldi bi sıkıntı olmadı :D

nvidiagtx 6 yıl önce

Abi dün ne yaptığımı bilmediğim işlemler yaptım dediğin gibi anakarta iyice oturtturdum furmark ile test yaptım ve 5 dakikadır hiç kapnamadı. :) i,nş -olmuştur

nvidiagtx 6 yıl önce

@temmuz

temmuz 6 yıl önce

Nihayet yaptın demek (Birde "ne yaptığını bilmediğin işlemler" ile furmark testlerini bıraksan..). Dilerim düzelmiştir. Geçmiş olsun @nvidiagtx

nvidiagtx 6 yıl önce

Galiba çok ısındığı için oyunlarda kapanıyor

temmuz 6 yıl önce

Zaten onun için yuvasında sıkı bir halde olsun, kasayada vidasıyla iyice sıkıştırılsın dedim. Gevşek olursa ve kasadan düzgün bir metalik bağlantısı olmazsa (vidayla sıkıştırılmazsa) çok ısınır @nvidiagtx

nvidiagtx 6 yıl önce

Furmark ile test yaparken sıkıntı çıkmadı. Far Cry 4 e girince hemen ekran gine karmaşık renk oldu Görev yöneticisini açıtğım zaman ekran donduktan sonra GPU = %0 yazıyor ?

nvidiagtx 6 yıl önce

bu değer %98 %100 olması gerekiyor