GANDCRAB V5.2 virüsünün çözümü var mı?

alattin (16999) 5 yıl önce sordu

GANDCRAB V5.2 virüsü nedir? GANDCRAB V5.2 virüsünün şifrelediği dosyaların şifresini çözmek mümkün mü? GANDCRAB V5.2 virüsü nasıl temizlenir?

Toplam 1 cevap

alattin (16999) 5 yıl önce cevapladı

GANDCRAB V5.2 virüsü nedir?

8 Temmuz 2019: GandCrab 5.2 için çözüm sunuldu: GandCrab 5.2 çözüm - Çözüm yayınlandı!

GANDCRAB V5.2, GANDCRAB fidye virüsünün bu çözüm paylaşıldığı andaki en yeni üyesidir. GANDCRAB bir fidye yazılımı, fidye virüsüdür. Virüs tabirdir teknik olarak doğru bir tabir olmasa da genel olarak  fidye yazılımlarına fidye virüsü de deniyor.

Fidye virüsleri bilgisayarınızdaki veri dosyalarını şifreleyen ve bu şifrelerin çözülmesi karşılığında sizden fidye talep eden yazılımlardır. Fidye virüsleri ile ilgili detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz:

Fidye virüsü nedir?

Fidye virüslerinden nasıl korunurum?

GANDCRAB V5.2 bulaştığı sistemde tüm resim,video, word, exel, powerpoint gibi belgeleri şifreler ve uzantısını değiştirir. Dosya uzantıları 6 karakterlik rastgele harflerden oluşur. Örneğin resim1.jpg dosyası resim1.jpg.DDSRXT  olarak değişir.

GANDCRAB V5.2 bulaşan bir sistemde verilerin olduğu her klasörde bir fidye notu oluşturur. Bu fidye notu bir TXT yani metin dosyasıdır. Eğer dosya uzantıları ABCDEF olduysa fidye notu dosyası ABCDEF-MANUAL.TXT olur ve dosya içinde şu mesaj bulunur:

---=    GANDCRAB V5.2    =---

***********************UNDER NO CIRCUMSTANCES DO NOT DELETE THIS FILE, UNTIL ALL YOUR DATA IS RECOVERED***********************

    *****FAILING TO DO SO, WILL RESULT IN YOUR SYSTEM CORRUPTION, IF THERE ARE DECRYPTION ERRORS*****

Attention!

All your files, documents, photos, databases and other important files are encrypted and have the extension: .ABCDEF

The only method of recovering files is to purchase an unique private key. Only we can give you this key and only we can recover your files.

The server with your key is in a closed network TOR. You can get there by the following ways:

----------------------------------------------------------------------------------------

| 0. Download Tor browser - https://www.torproject.org/

| 1. Install Tor browser
| 2. Open Tor Browser
| 3. Open link in TOR browser:   http://gandcrabmfe6mnef.onion/24b4270fea921a33
| 4. Follow the instructions on this page

----------------------------------------------------------------------------------------

On our page you will see instructions on payment and get the opportunity to decrypt 1 file for free.

ATTENTION!

IN ORDER TO PREVENT DATA DAMAGE:

* DO NOT MODIFY ENCRYPTED FILES
* DO NOT CHANGE DATA BELOW

GANDCRAB V5.2 fidye virüsü dosyaları kırılamaz bir şekilde şifreler. Bundan önceki kırılabilen GANDCRAB varyantlarında şifre kırma işlemi ancak özel anahtarlar ele geçirildiğinde mümkün oldu. Bu özel anahtarlar InterPol ve Bitdefender firmasının yoğun çalışması sonucunda ele geçirildi. GANDCRAB V5.2  şifresi kırılabilir mi, ne zaman kırılır sorularının bir cevabı henüz yok.

GANDCRAB V5.2 virüsü nasıl temizlenir?

GANDCRAB V5.2 virüsünü temizlemek kolaydır. GANDCRAB V5.2  virüsünü temizlemek için şu programdan faydalanabilirsiniz.

Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır?

Fakat şifreli dosyaları çözmek ve virüsü temizlemek aynı şey değildir. Virüs temizlendiğinde şifreli dosyalar açılmayaya devam edecektir.

8 Temmuz 2019: GandCrab 5.2 için yeni çözüm sunuldu: GandCrab 5.2 çözüm - Çözüm yayınlandı!

GANDCRAB V5.2 şifreleri nasıl çözülür?

Bu çözüm paylaşıldığı tarihte henüz GANDCRAB V5.2 için bir çözüm bulunamadı. Daha önceki GANDCRAB versiyonları Bitdefender ve İnterpol'ün sıkı çalışması sonucunda çözülebilir olmuştu. Fakat GANDCRAB V5.2 için henüz bir çözüm yok. Çözüm bulunduğunda uzmanim.net web sitesinden ve uzmanim.net Youtube kanalından çözümü duyuracağız.

 GandCrab 5.2 için  çözüm sunuldu: GandCrab 5.2 çözüm

Bilgisayarı formatlasam GANDCRAB V5.2 silinir mi?

Evet silinir ama şifreli dosyalar açılmamaya devam eder. Önemli bir dosyanız yoksa bilgisayarı formatlayabilirsiniz. Önemli dosyalarınız varsa şifreli dosyaları yedekleyerek ve fidye notunu saklayarak bilgisayarı formatlayabilirsiniz. Çözüm bulunduğunda fidye notu üzerinden şifreli dosyaları çözmek mümkün olacaktır.

Önemli dosyaları olan ve bilgisayarı formatlayacaklara önemli not:

Mutlaka fidye notu dosyasını yedekleyin. Şifreli dosyaları ve fidye notu dosyasını USB belleğe alarak bilgisayarı formatlayabilirsiniz.