Gezintiye Dayalı internet reklamları

cyberturk (1) 9 yıl önce sordu

Merhaba Arkadaşlar;

Alışveriş sitelerinde incelediğimiz ürünleri facebook ve baska girdiğimiz sitelerde reklam olarak önümüze getiriyolar, bunu internet explorerda engelledim fakat chrome ve mozillada başaramadım.

Konuya aşine olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi,

Teeşekkürler.

Toplam 2 cevap

alattin (16999) 9 yıl önce cevapladı

Gezintiye dayalı internet reklamları genelde tarayıcı çerezlerine dayanır. (Cookie)

Herhangi bir alışveriş sitesinde bir ürünü tıkladığınızda bu ürün ile ilgili bilgi küçük bir dosyanın (cookie) içine yazılır ve bilgisayarınıza gönderilir.

Cookie yani çerezler aslında pek çok amaç için kullanılır. Tracking Cookie  olarak adlandırılan bu dosyalardan tarayıcı çerezlerini yani Cookie dosyalarını temizleyerek kurtulabilirsiniz.

Fakat Cookie'leri temizlediğinizde kullanıcı adı ve parola kullan sitelerde  "Beni hatırla" seçeneği ile otomatik giriş yapmanızı sağlayan veriler de silinir.

Google Chrome açıkken CTRL + SHIFT + DELETE tuşlarına aynı anda basın.

chrome://settings/clearBrowserData sayfası açılacaktır. Bu sayfada

  • Çerezler ve diğer site verileriyle eklenti verileri

Seçin ve Tarama verilerini Temizle butonuna basın.

Aynı yöntem Firefox içinde geçerlidir.

Cookie, çerezleri tamamen engelleyebilirsiniz fakat bu durum pek çok sitede sizin için sorun çıkartacak veya sitelere girmenize engel olacaktır. Bu sebepten Cookie dosyalarınızı engellemeyi önermiyorum.

Bu tür reklamlardan tamamen kurtulamazsınız. Fakat sizi rahatsız eden bir reklam olursa  arada çerezleri temizleyerek bundan kurtulabilirsiniz.