Gstatic çerezi nedir?

takemastertr (7) 6 yıl önce sordu

Merhaba.

Google çerez kısmonda bunu gördüm. Zararlı mıdır, malwarebytes bitdefender hitmanpro adw bir şey bulamadı. Hitman her çerezi siliyor zaten.

Toplam 2 cevap

hakan (15424) 6 yıl önce cevapladı

Gstatic, Google'a ait bir servis. Malum Google pek çok internet hareketini takip ediyor. Neredeyse her sitede Google'a ait kodlar var. Google'da çerezler vasıtasıyla bizim hakkımızda daha fazla bilgi toplamaya çalışıyor.

Yine Gstatic üzerinden Google pek  çok statik javascript, css gibi dosyaları indiriyor.

Bunların bilgisayara bir zararı var mı? Hayır yok. Peki Google'ın bu tür veriler toplaması bir sorun mu? Benim için değil açıkcası.

omercik (9418) 6 yıl önce cevapladı

İnternet sitelerinin bilgi toplamak için yaptığı çakallıktan birisidir muhtemelen :)

takemastertr 6 yıl önce

Teşekkür ederim. Zararlı mıdır sizce? Bazı yerlerde Google'a ait ılduğundan bahsedilmiş. Doğru mudur?

takemastertr 6 yıl önce

Merhaba. Bu arada virüstotalde bilinmeyen bir antivirüs algılamış sadece. Ancak communityda biraz eksi almış.

takemastertr 6 yıl önce

Whois'ta google'a ait gözüküyor.

omercik 6 yıl önce

Valla bilgisayara zararı olduğunu zannetmiyorum açıkçası.. Zaten farkedersiniz, eğer bir anormallik varsa (durduk yere yavaşlama gibi) bilinki zararlı yazılım bulaşmıştır. Ama öyle birşey yoksa içiniz rahat olsun @takemastertr