Hacklendim mi yoksa olta mı

feorina0623 (1) 4 yıl önce sordu

Merhabalar aşağıya mail adresime gelen 2 fotoğrafı atıyorum ne yapmam lazım kameramı bantla yapıştırmalımıyım mail hesabımı değiştirmeli miyim bilgisayarı taramalı mıyım yoksa 2 mesajı da silip keyfime bakmalı mıyım olta mı gerçek mi lütfen yardımcı olun

Toplam 2 cevap

myasincavdar (36) 4 yıl önce cevapladı

2 mesajıda silip keyfine bakabilirsin. Dikkatini çekip virüs bulaştırılabilme ihtimaline karşın bu tarz e-postaları açmamanı ve bilmediğin kaynaklardan gelen linklere tıklamamanı öneririm.

hakan (15424) 4 yıl önce cevapladı

Bu tür mesajlara sextortion deniyor.  Porno siteye girdin görüntünü aldık bize fidye ödemezsen seni ifşa ederiz gibi tehditler içerir. Mesaj senin gibi binlerce kişiye iletilir. Oltalama yönteminde olduğu gibi . Oltaya takılanlardan para koparırlar. MEsajları silip keyfine bak. Bana da ayda bir kaç kez gelir böyle mesajlar.