Hangisinde Veri Kurtarmak Daha Zordur

mutecessis (216) 7 yıl önce sordu

6 Tane bilgisayar düşünün

1. Bir kez format atılmış

2. 2 defa format atılmış,

3. 3 defa format atılmış

4. Eraser vb. programlar ile silinmiş

5.TrueCrypt vb. programlarla şifrelenmiş

6.TrueCrypt vb. programlarla şifrelendikten sonra silinmiş

**Disk(bilgisayar) formatlandıkça önceki verilerin üzerine daha fazla veri yazılacağı için işler

daha da zorlaşır diye düşündüm doğru mudur

Hangi diskten veri kurtarmak daha zordur yada imkansızdır? Neden?

Toplam 2 cevap

alattin (16999) 7 yıl önce cevapladı

Aslında verilerin disk üzerinde nasıl kaydedildiğini bilirsen bu soruyu çözmen o kadar kolay olur.

Silme denilen işlemde aslında veri silinnmez, işletim sistemi bir dosyayı sildiğinde sadece disk üzerinde o dosyanın kapladığı alan tekrar yazılabilir olarak işaretlenir.  Dosya kurtarma işlemlerinin genel kuralı kurtarılacak olan verinin üzerine tekrar yazılmamamış olmasıdır.

Disk üzerinde ne kadar çok işlem yaparsan o kadar verinin kurtarılması zorlaşır.

candan (4301) 7 yıl önce cevapladı

veri kurtaramak birkez format atılan bilgisayardan diye herkes öyle düşünür elbette fakat malessef yinede en az hardiskte silinmiş 10000 dosya var bunların içinden kendi dosyalarınızı bulmak biraz zor kolay gelsin