Hard disk yeni topladığım PC'de görünmüyor

halilibrahimkus (1) 4 yıl önce sordu

Merhabalar benim eski pc de kullandığım harddisk yeni topladığım pc ye taktığımda bıos ta görünmüyor. Hasar almış olsa eski pc de çalışmaz ama çalışıyor. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

Toplam 1 cevap

hakan (15424) 4 yıl önce cevapladı

HDD türü nedir? Eski tür HDD'lerde Jumper denen bir ayar vardır. Buradan önceliği ayarlarsın.

  • Öncelikle veri kablosu anakarta düzgün oturmuş mu kontrol et.
  • veri kablosu HDD'ye düzgün oturmuşmu kontrol et
  • Güç kablosu oturmuş mu kontrol et.
  • HDD üzerindeki jumoer ayarı doğru mu kontrol et.

@alattin  yazdı:

Disk üzerinde jumper bulunur. Bununla Master Slave ayarını yapmalısın.

Youtube de bununla ilgili videolardan faydalanabilirsin.

HDD üzerinde Master Slave ayarının nasıl yapıldığı bir şema bulunur:

Örneğin bu şemada ilk ayar Master ayarıdır. Bu ilk ve öncelikli disk demek. İşletim sistemi yani Windows kurulu olan disk Master olmalıdır.

Eğer Jumper tamamen çıkarılırsa HDD slave olur. Bu ikinci disk anlamına gelir.  Bu Jumper ayarı disk marka ve modeline göre değişir.