Harddisk 4 Tb sorunu, 2TB dan fazlası görünmüyor

soykan54 (1) 7 yıl önce sordu

elimde 4 tb hardisk mevcut ne yaptıysam 4 tb olarak kullanamıyorum gpt formatını yapıyorum partition programıyla bilgisayar reset atıyor format kısmına geliyor format atıyor ve tekrar 2 tb olarak kuruyor obur kalan alama işlem yaptırmıyor ne yaptıysam denediysem yapamadım lütfen yardımcı olun

hakan 7 yıl önce

@candan bu tür bildirimleri cevap olarak değil de buraya yorum olarak yaparsan daha doğru olur

candan 7 yıl önce

tmm hocam

ismailsarp 7 yıl önce

Biraz önce şansa harddisklerin 2 tb üzerindeki sorunu ile ilgili bir makale paylaşmıştım :) https://uzmanim.net/soru/bilgisayarim-2-tb-dan-fazlasini-gormuyor-sorunu/74987 inceleyebilirsiniz.

soykan54 7 yıl önce

emin degilim uefi destlediginden anakartımın

ismailsarp 7 yıl önce

UEFI birkaç senelik bir teknoloji sanırım 2011-2012 den sonra daha fazla yaygınlaşmıştı, anakart modeliniz nedir @soykan54 eğer UEFI desteğiniz yoksa @temmuz hocamın söylediği yöntemi deneme amaçlı test edebilirsiniz.

soykan54 7 yıl önce

hocam anakart modelime bakıyorum bir dakika

soykan54 7 yıl önce

Anakart Adı Asus M5A78L-M LX3 @ismailsarp @temmuz

temmuz 7 yıl önce

UEFI desteklemiyor(muş) @soykan54

soykan54 7 yıl önce

Ozaman 4 tb windows kurumam sanirim anakartmi degismem lazim veya soyle yapabilirim ssdye kurup windowsu 4 tb harici olarak kullanabilirmiyim acaba @temmuz

temmuz 7 yıl önce

Ne güzel. SSD varken başka diske işletim sistemi kurmak zaten hem gereksiz hem rasyonel değil. Hız ve stablite için SSD çok daha iyi. 4 Terabaytı harici disk değilde -başka bir sata bağlantı ile- ikinci disk olarak kullanırsın. Bir aparat (uyum için adaptör) ile harici kullanmanında gereği olmaz. Başka bir sata bağlantı yaparak ikinci disk, en iyisi.

Toplam 2 cevap

temmuz (12505) 7 yıl önce cevapladı

Anakart desteği ve işletim sistemi sınırlaması ile alakalı bir vaziyet (Yapılandırmanın MBR olmayıp GPT olduğunu farzediyorum).

Bir Asus aracı var; Disk Unlocker. Denedinmi?

Disk Unlocker nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

Asus Geliştirdiği Yazılım İle 2.2 TB’dan Büyük HDD Sorununa El Atıyor (tıkla)

soykan54 7 yıl önce

hocam simdi indirip deniyicem teşekkürler

hakan (15424) 7 yıl önce cevapladı