Html neden "NihatDoğan" 'ın bir renk olduğunu düşünüyor?

murat (12492) 10 yıl önce sordu
<body bgcolor="NihatDoğan"> test </body>

şeklinde HTML kodumda bgColor değerine NihatDoğan yazdığımda  sayfam mavi oluyor. Internet Explorer, Firefox ve Chrome. Hepsinde denedim sonuç mavi bir sayfa.

HTML Nihat Doğan'ı neden bir renk olarak görüyor?

Toplam 1 cevap

alattin (16999) 10 yıl önce cevapladı

HTML renk kodları 3 bölümden oluşur #AABBCC => #Red(Kırmızı)-Green(Yeşil)-Blue(Mavi).

Bu renk kodu oluştururken eski Netscape günlerinden kalma bazı kurallar geçerlidir.

"HTML renk kodlarının içinde eksik veya Hexadecimal olmayan değerler 0 ile değiştirilir"

Yani NihatDoğan Hex olarak 000a0d00a0 değerine çevrilecektir.

"RGB Renk değerleri RGB(255,255,255) gibi 3 parçadan oluşmaktadır."
İlk kuraldan ve bir önceki cümlede geçen kuraldan yola çıkarak renk kodu:
000a 0d00 a0000 yani RGB(000a,0d00,a0000olacaktır.

"Her RGB renk biriminin sağdan iki karakterini al"
Bu kurala göre renk kodu RGB(00,0d,a0) olacaktır. Yani #000DA0 bu renk koduda mavi ağırlıklı bir görünüm verecektir.

İşte bu kurallardan dolayı

<body bgcolor="#000DA0"> test </body>

ile

<body bgcolor="NihatDoğan"> test </body>

aynıdır.

murat 10 yıl önce

Çok iyiymiş. Teşekkürler