Html5'te HTML dosyasına ses nasıl eklenir?

alattin (16999) 10 yıl önce sordu

HTML5'te Html dökümanlarına mp3, .ogg türü ses dosyaları nasıl eklenir?

Toplam 1 cevap

alattin (16999) 10 yıl önce cevapladı

HTML5'de audio etiketi ile HTML belgelerine mp3, ogg, wav türlerinde ses dosyası eklemek mümkün.

Internet Explorer 9 ve üzeri, Firefox, Opera, Chrome, ve  Safari  Audio etiketini destekler.

Audio etiketinin kullanımı şu şekildedir.

<audio controls autoplay loop>
  <source src="ses.ogg" type="audio/ogg">
  <source src="ses.mp3" type="audio/mpeg">
Tarayıcınız HTML5 Audio etiketini desteklemiyor.
</audio>

Farkı tarayıcılar farklı ses dosyası formatlarını destekler:
Internet Explorer :Mp3
FireFox: Wav, Ogg
Chrome: Mp3, Ogg, Wav
Safari: Mp3, Wav

Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi farklı tarayıcılara destek sağlamak için source özelliği tekrarlanabilir.

autoplay : Otomatik olarak çalmaya başlar
loop : Sürekli çalar