İşlemcimde kaç çekirdek var nasıl öğrenirim?

alattin (16999) 8 yıl önce sordu

Bilgisayarımın işlemcisi kaç çekirdek nasıl öğrenirim?

İşlemcimdeki çekirdek sayısını nasıl öğrenirim?

Toplam 2 cevap

alattin (16999) 8 yıl önce cevapladı

Bilgisayarımda kaç çekirdek var nasıl öğrenirim?

Bilgisayarınızdaki çekirdek sayısını şu şekilde öğrelebilirsiniz

  1. Windows ve R tuşlarına basın. Çalıştır açılacaktır.
  2. Çalıştıra CMD yazın ve enter tuşuna basın.
  3. Açılan komut istemi sayfasına şı komutu yazın ve enter tuşuna basın:
    WMIC CPU Get /Format:List
  4. Ekranda işlemcinize ait bazı özellikler listelencektir. Bu listeyi yukarı doğru kaydırdığınızda  NumberOfCores ve NumberOfLogicalProcessors ifadeleri size çekirdek sayısını gösterecektir.

​NumberOfCores 2 NumberOfLogicalProcessors 4 olarak görünüyorsa,  iki çekirdeğiniz var fakat Hyper-threading sayesinde 4 çekirdek gibi kullanıyorsunuz demektir.

Herhangi bir işlem için çekirdek sayısını bilmeniz gerekiyorsa sizin çekirdek sayınız NumberOfLogicalProcessors karşısında yazan değeri kullanabilirsiniz.

lion (595) 8 yıl önce cevapladı

Görev Yöneticisinden de işlemci kaç çekidekli olduğu görülebilmektedir.

Bunun için Başlat Çubuğu'na sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi'ne gelin ardından Performans Sekmesini açın burda yazmaktadır

eğer Windows 7 ve daha eski sürümlerini kullanıyorsanız aynı yolu izleyerek Performans Sekmesini açın "CPU Kullanım Geçmişi" yazan yer kaç bölüme ayrılmışsa işlemcinizin o kadar çekirdeği mevcuttur.