.iso uzantılı dosyalarda virüs olur mu?

toprak34 (2026) 6 yıl önce sordu

Merhaba;

.iso uzantılı dosyalarda virüs olur mu? ( win7.iso winxp.iso gibi)

Toplam 2 cevap

temmuz (12505) 6 yıl önce cevapladı

Evet, ISO virüslü dosyalar ile yapılmış olabilir ancak ISO haliyle sisteme zarar vermez/veremez. Zira ISO dosya biçimi bir çeşit imaj dosyasıdır ve imaj dosyalarından sistemlere -içerisinde virüs barındırsalar dahi- virüsler bulaşamaz.

Fakat ISO dosyası eğer dışarıya çıkartılırsa, başka ifadeyle doğrudan kullanılabilir dosyalar haline dönüştürülürlerse, mesela  işletim sistemi virüslü ISO dosyaları ile yükleme medyaları oluşturulurda bu medyalarla format çekilirse yüklenen yeni sistem vrüslü olacaktır.

Herhalde anlaşılmıştır.

acemiasker17 (-1) 6 yıl önce cevapladı

Rez  alayım.

hakan 6 yıl önce

Soruya cevap ver bolumunden sadece cevap yazmalisin