javac is not recognized as an internal or external command, operable program or batch hatası

berk (224) 10 yıl önce sordu

Merhaba. Windows 7 32 bit kullanıyorum.

Bilgisayarımda java yüklü fakat c:\users\berk\desktop altında bir java dosyam var ve javac komutuyla derleyeme çalışıyorum ama bana " javac is not recognized as an internal or external command, operable program or bath file."

Diye bir hata veriyor. Ne yapabilirim ?

Bu arada cmd.exe'yi yönetici olarak çalıştırdım.

Toplam 2 cevap

murat (12492) 10 yıl önce cevapladı
  1. Bilgisayarınızda javac.exe dosyasının konumunu bulun.  Genelde C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_45\bin  içerisindedir. Konumu bulun ve kopyalayın.
  2. Denetim Masası > Sistem e girin.
  3. Sol taraftan Gelişmiş sistem ayarlarını tıklayın.
  4. Açılan sayfanın altından Ortam değişkenlerini tıklayın.
  5. PATH seçin ve düzenleyi tıklayın.
  6. Düzenleme ekranında satırın sonuna gidin ve bir ; (noktalı virgül) koyun. Sonrasına javac.exe yolunu yani C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_45\bin; yapıştırın. Örneğin satır şu şekilde olmalı
    C:\Users\enigma\AppData\Roaming\npm;C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_45\bin
  7. Komut işlemcisini kapatın ve yeniden açın

cemphp (651) 10 yıl önce cevapladı
C:\Users\cem>set path=C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_09\bin;

C:\Users\cem>javac javakodunuz.java

Komut isteminde  önce set path=C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_09\bin  yazın ve enter tuşuna basın. Javac için yol belirtmiş olacaksınız. Burada jdk1.7.0_09 sizin JDK versiyonunuzu temsil eder siz kendinize göre uyarlayın. C:\Program Files\Java\ altında sizde yüklü versiyonu görebilirsiniz.

Daha sonra javac komutunu girebilirsiniz.