Javascript Değişkenin adının önündeki artı işareti ne anlama geliyor?

Anonim (156) 3 ay önce sordu

javascript öğreniyorum. Bir örneği incelerken değişkenin adının önüne + konulduğunu fark ettim.  Kod şöyle +id  yazıyor. Buradaki artı simgesi ne anlama geliyor? Değişkenin önüne artı koyunda ne oluyor?

Toplam 1 cevap

alattin (17014) 3 ay önce cevapladı

Javascript dilinde bir değişkenin adının önüne + işareti konması onu sayıya (number) çevirir. Mesela +"1" ifadesi 1 sayısını döndürür.  Eğer değişken içeriği sayıya çevrilemiyorsa o zaman NaN döner.

Örnek

Örnek1:
let sayi1 ="1"; let sayi2=10; sayi1 + sayi2
'110' //döner

Örnek2:

let sayi1 ="1"; let sayi2=10; +sayi1 + sayi2
11 //döner

Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi sayi1 aslında sayı değildir. string olarak tanımlanmıştır.  Örnek1 sonucu string birleştirme olarak konsola yansır. Örnek2 sonucu ise artı simgesi ile yapılan dönüştürme sonucunda toplama işlemi olarak sonuca yansır.