Javascript Math.floor ne işe yarar?

Anonim (156) 3 yıl önce sordu

Javascript Math.floor() tam olarak ne işe yarıyor anlamadım. Math.floor ne yapar, nasıl kullanılır?

Toplam 1 cevap

alattin (16999) 3 yıl önce cevapladı

Javascript Math.floor() metodu, kendine verilen sayısı aşağı doğru yuvarlar.  Mesela 4.5 sayısını verdiğinde sana 4 tam sayısını döndürür.

Math.floor(2.65)

Mesela bu işlemin sonucu 2 olacaktır.  Bir sayıyı aşağı doğru yuvarlayıp integer değer elde etmek istiyorsan Math.floor kullanabilirsin.

Javascript ile rast gele bir sayı üretmek istiyorsan örneğin;

Math.floor(Math.random() * 10)

Math.random ile birlikte kullanabilirsin.  Yukarıdaki örnek sana 0-10 arası bir tam sayı üretecektir.